QDTB® Transformatör
🔷

Cam Fabrikası Transformatörü: 600 t/gün Float Cam Hattı için 33 kV Besleme Nasıl Boyutlandırılır, Elektrikli Takviye Harmonikleri Neden Belirler ve Fırın Güvenilirliği Nasıl Şekillendirir

600 t/gün float cam hattını 18.620 kW bağlı yükten boyutlandırma: 15.374 kW tepe, 0,904 PF'de 17.015 kVA, %42,5 ve %85,1 yüklenmede iki adet 20 MVA 33/6,6 kV YNd11 ONAN/ONAF ünite, dört adet 1.800 kVA kademe ayarlı fırın transformatöründe 6 MW güçlendirme, 5./7./11. harmonik filtrelerinden sonra %2,4 TDD ve 50 °C ortam sıcaklığı derecesi.

By QDTB Engineering Team·Updated 2026-11-04
Cam Fabrikası TransformatörüFloat Cam Hattı Güç KaynağıElektrikli Yükseltici TransformatörFırın Transformatörü Boyutlandırma33 kV Cam Fabrikası Trafo Merkezi20 MVA Transformatör Paralel ÇalışmaCam Fırını Harmonik FiltresiYükseltici Transformatör OLTCFloat Cam Enerji Tüketimi

Önce yanıt: 600 t/gün kapasiteli bir float hattı 15.374 kW, 17.015 kVA yüktür ve bunu iki adet 20 MVA 33/6,6 kV ünite taşır — ancak “taşımak” ifadesinin ne anlama geldiğine trafo değil, fırın karar verir

kVA kuralından değil, çekişten başlayın: günde 600 ton, saatte 25 t cam demektir ve modern bir rejeneratif float fırını ton eriyik başına yaklaşık 5,9 GJ gerektirir; dolayısıyla gaz girişi 147,5 GJ/saat — 3,3 m genişlikte 12,6 m/dak hızla ilerleyen 4 mm bant için 40,97 MW termal. Bu tesisin elektrik tarafı, bağlı yükte 18.620 kW ve tasarım zirvesinde 15.374 kW olup, 6 MW elektrik destekleme ve 9.374 kW motor yükü gerçek talep faktörleriyle eklendiğinde 0,904 güç faktöründe 17.015 kVA eder. Tesise %10,5 empedanslı iki adet 20 MVA 33/6,6 kV ONAN/ONAF ünite hizmet verir: paralel çalışmada her biri %42,5 yüklü, bir trafo arızası sonrasında destekleme 4 MW ile sınırlandırıldığında tek ünite üzerinde %85,1. Asıl ilginç mühendislik bu aritmetikte değil. İlginç olan, bir cam fabrikasının yük için değil fırın kampanyası için güvenilirlik satın almasıdır — 8 ila 12 yıllık bir kampanya, 15–25 milyon USD soğuk tamir ve eriyik donduğu gün duran yılda 219.000 ton üretim — oysa trafonun kendisi, arızası varoluşsal değil sadece zahmetli olan 232.000 USD'lik bir kalemdir. Bundan üç sonuç çıkar. Elektrik destekleme, faydalı gigajul başına gaz maliyetinin 2,6 katıdır; bu nedenle enerji için değil, çekiş ve kalite için satın alınır ve sahada kendi trafo tipine ihtiyaç duyan tek yüktür. Harmonik distorsiyonu kVA değil, destekleme kontrol yöntemi belirler: tristör faz açısı kontrolü 6,6 kV baraya 139 A beşinci harmonik enjekte ederken kademe anahtarı kontrolü 8 A enjekte eder. Ve 41 MW'lık bir fırının yanındaki 45 °C ortam havası, anma gücüne dokunmadan çok önce derating, boya sistemi ve hava kurutucuyu yeniden yazar.

Önemli çıkarımlar

  • 600 t/gün = saatte 25 t cam, fırın girişinde 5,9 GJ/t, 40,97 MW gaz, 3,3 m üzerinde 4 mm'de 12,6 m/dak bant hızı. Elektriksel bağlı yük 18.620 kW, tasarım zirvesi 15.374 kW, 0,904 PF'de 17.015 kVA.
  • %10,5 empedanslı iki adet 20 MVA 33/6,6 kV YNd11 ONAN/ONAF ünite: paralelde her biri %42,5, destekleme 4 MW ile sınırlandırıldığında tek ünite üzerinde %85,1. Tek bir 40 MVA ünite 84.000 USD sermaye tasarrufu sağlar ve bir trafo arızasını 30 günlük fırın duruşuna dönüştürür.
  • Elektrik destekleme, faydalı GJ başına 21,9 USD'ye mal olurken gaz 8,42 USD — 2,6 kat — çünkü rejeneratif bir fırın gazı yaklaşık %45 verimle dönüştürürken bir destekleme elektrodu enerjisinin %95'ini eriyiğe verir. Ortalama 2,8 MW destekleme yılda 1,68 milyon USD elektrik maliyeti getirir ve 645.000 USD gazın yerini alır; 1,03 milyon USD net, 2,2–3,3 milyon USD katkı değerinde %5 çekiş satın alır.
  • Kademe değiştiricili dört adet 1.800 kVA 6,6/0,42 kV destekleme trafosu beşinci harmoniği 8 A'de tutar; aynı 6 MW'ın %63 gerilimde faz açısı tristörleriyle iletilmesi 139 A enjekte eder ve 6,6 kV barada toplam talep distorsiyonu, IEEE 519-2014'ün Isc/IL = 9,5'te izin verdiği %5,0'a karşı %2,4'ten %13,9'a çıkar.
  • 45 °C ortamda trafolar 40 °C'de değil, 50 °C'de 20 MVA anma değerinde olmalıdır ve harman hazırlama bölümünden gelen soda külü tozu IP54, diyaframlı sızdırmaz konservatör, 200 W yoğuşma önleyici ısıtıcılar ve C4 boya sistemi gerektirir — ünite başına 9.000 USD'ye mal olan ve gerçekte ortaya çıkan iki arıza modunu önleyen şartname kalemleri.

600 t/gün kapasiteli bir float cam hattı gerçekte ne çeker? 17.015 kVA'nın arkasındaki yük çizelgesi

Float cam, düz bir elektriksel profile sahip sürekli bir prosestir; bu da çoğu endüstriyel trafo tavsiyesine hâkim olan haddehane ve ark ocağının tam tersidir. Fırın yıllarca sabit çekişte çalışır; kalay banyosu, tavlama fırını ve soğuk uç hat hızında çalışır; tek büyük salınımlı yük elektrik desteklemedir ve o bile döngüsel değil, bir set değerine kontrol edilir. Bu nedenle yük çizelgesi, isim plakası toplamı üzerindeki bir eşzamanlılık faktöründen değil, kurulu sürücülerden ve bunların gerçek talep faktörlerinden oluşturulur ve sonuç, yılda 8.000 saat boyunca bağlı yükünün %83'ünde oturan bir tesistir.

Fırın tarafı, yardımcı yükü domine eder. 41 MW'lık bir fırındaki yanma havası ve egzoz fanları, rejeneratörlerden yaklaşık 60.000 Nm³/h yanma havası ve benzer hacimde baca gazı geçirir ve yön değiştirme fanları %90 talep faktöründe çalışır çünkü bunlar devre dışı bırakılamayan yüktür. Kalay banyosu atmosferi kW cinsinden daha küçüktür ancak sonuçları açısından değil: banyo üzerinde 8–12 mbar basınçta, sahada yaklaşık 300 Nm³/h üretilen 95/5 azot-hidrojen karışımı, şeridi 600 °C'deki banyo çıkışı ile tavlama fırını arasında oksidasyondan korur; azot tesisi, hidrojen beslemesi ve banyo ısıtıcıları birlikte 680 kW'tır. Soğuk uç — kesme, kenar taşlama, istifleme, paketleme — 1.680 kW tahrik ve robot yüküdür ancak %0,65 talep faktöründe çalışır çünkü hatlar birbirine kilitlidir ve hiçbir zaman tam torkta çalışmaz.

Yük grubuBağlı kWTalep faktörüTalep kW
Harman evi, tartım, karıştırma, pnömatik taşıma1.1500,75863
Kırık cam geri dönüşü, kırma ve dozajlama4200,70294
Yanma havası, egzoz ve yön değiştirme fanları1.2500,901.125
Kalay banyosu atmosferi, N2/H2 tesisi, banyo ısıtıcıları6800,85578
Tavlama fırını tahrikleri ve elektrikli ısıtma5600,80448
Soğuk uç: kesme, taşlama, istifleme, paketleme1.6800,651.092
Çevrimiçi CVD kaplama hattı ve egzozu1.4500,701.015
Basınçlı hava, 2 × 800 kW1.6000,701.120
Soğutma suyu pompaları ve soğutma kuleleri1.3500,851.148
Atık ısı geri kazanım fanları ve pompaları7000,80560
HVAC, temiz koridorlar, bina hizmetleri8600,75645
Su arıtma, laboratuvar, aydınlatma, ofisler, atölye7000,60420
Yangın pompaları (elektrikli jokey, dizel ana)2200,3066
Ara toplam, güçlendirme hariç12.620—9.374
Elektrikli güçlendirme, 4 × 1.800 kVA fırın transformatörü6.0001,006.000
Toplam18.620—15.374

kVA'yı belirleyen reaktif taraftır. 0,87 güç faktöründeki motor yükü 5.312 kvar katkı sağlar; dirençli bir ergitme gören güçlendirme transformatörleri 0,95'te 1.975 kvar katkı sağlar; 15.374 kW'a karşı toplam 7.287 kvar, 17.015 kVA ve 0,904 tesis güç faktörü verir. Bu sayı iki kez önemlidir. Transformatör nominal değerini belirler ve harmonik azaltımının zaten ihtiyaç duyduğu filtre bankasının boyutunu belirler, bu nedenle bir cam tesisi genellikle yalnızca güç faktörü için tek bir kapasitör satın almadan 0,98 güç faktörüne ulaşır. Bu üniteler için toplam sahiplik maliyeti hesaplaması plaka toplamından değil, bu yük süresi eğrisinden başlamalıdır, çünkü tesis günün her saati %66 ortalama yüklemede çalışır ve yüksüz kayıp ile yük kaybı arasındaki kayıp dağılımı bu %66 tarafından belirlenir.

Güvenilirlik gereksinimini neden transformatör değil, fırın belirler?

33 kV besleyici açıldığında ne olduğunu sorun. Bir ark ocağı atölyesinde şalter açılır, ark söner ve üretim yirmi dakika içinde yeniden başlar. Bir float cam tesisinde ergiyik gaz brülörleri tarafından sıcak tutulur, bu nedenle 30 dakikalık bir kesinti atlatılabilir; ancak sorun kalay banyosudur, çünkü 8–12 mbar koruyucu atmosfer altında erimiş kalay üzerinde yüzen 1.100 °C cam, banyo atmosferinin veya banyo soğutmasının kaybını tolere edemez ve tavlama fırını içinde 4 mm'lik bir şerit varken durmayı tolere edemez. Tavlama fırınında donan bir şerit kesilip hurdaya ayrılır, bu da bir güne mal olur. Oksitlenen bir banyo ise bir haftalık kontamine cam ve kalay değişimine mal olur.

Elektrik tasarımının yanıtlaması gereken şey transformatör fiyatı değil, bu asimetridir. Bu, genel bir endüstriyel trafo merkezinde bulunmayacak üç gereksinim doğurur.

  • Kritik bar, fırın değil kalay banyosu ve soğutma suyudur. Yanma havası fanları, soğutma suyu pompaları ve N2/H2 tesisi — aralarında toplam 3.851 kW talep — iki 6,6 kV bara bölümüne dağıtılmış ve 10 saniyenin altında devreye giren AMF panelli 2.000 kW'lık bir dizel jeneratörle yedeklenmiştir. Soğuk uç kasıtlı olarak bu jeneratöre bağlı değildir: 1.092 kW'lık kesme ve istifleme bekleyebilir.
  • Transformatör arızası bir yük atma olayıdır, tesis duruşu değil. Bir adet 20 MVA ünite, 15.374 kW'lık tepe yükün %85,1'ini taşır; bu, anma değerinin içindedir, ancak 4 × 1.800 kVA'lık boost grubu, tesis tek transformatörle çalışırken 6.000 kW'tan 4.000 kW'a düşecek şekilde kilitlemelidir. Bu kilitleme, üçüncü bir transformatörden daha değerlidir ve hesaplama bir sonraki bölümdedir.
  • Fırın kampanyası yedek parça listesini belirler. YG buşingler, bir OLTC motor tahrik ünitesi, fan motorları, contalar ve bir takım buşing akım transformatörleri sahada tutulur; çünkü 6.000 USD'lik bir yedeğin alternatifi 5 günlük hava kargo ve 12.000 tonluk kayıp üretimdir.

Olumsuz tarafa bir sayı koyun. 600 t/gün kapasiteli bir fırında soğuk onarım 15–25 milyon USD ve 4–6 aydır; kaybedilen katkı payı, ton başına 200–300 USD'den yılda 219.000 tondur, dolayısıyla 30 günlük planlanmamış bir duruş 3,6–5,4 milyon USD'ye mal olur. Buna karşılık, 2 × 20 MVA şeması ile tek 40 MVA şeması arasındaki fark 84.000 USD'dir. Bu, bir çimento fabrikasının yeniden başlatamayacağı bir fırın için iki transformatör almasını sağlayan aynı argümandır ve bir cam fabrikasında yedeklilik kararının fırın mühendisi tarafından verilmesinin ve yalnızca elektrik mühendisi tarafından maliyetlendirilmesinin nedenidir.

Elektrikli boosting ne kadara mal olur ve neden faydalı GJ başına gazın 2,6 katı fiyatındadır?

Elektrikli boosting, tesisteki en yanlış anlaşılan yüktür; çünkü bir verimlilik önlemi gibi görünür ve değildir. Bir boosting sistemi, genellikle fırının tabanında eriyiğe daldırılmış molibden elektrotlar arasından akım geçirir ve elektrik enerjisinin yaklaşık %95'ini doğrudan cama verir. Bu, gazı yaklaşık %45 verimle dönüştüren fırının kendisinden çok daha verimlidir — 2,65 GJ teorik eritme enerjisi için 5,9 GJ girdi, geri kalanı rejeneratörlerden sonra 450–500 °C'de baca gazıyla çıkar. Yani bir gigajoule elektrik yaklaşık 2,1 GJ gazın yerini alır ve burada duran mühendisler boosting'in enerji tasarrufu sağladığı sonucuna varır.

Fiyatlandırın ve sonuç tersine döner. kWh başına 0,075 USD'de elektrik 20,83 USD/GJ'a mal olur; %95 verimle bu, faydalı GJ başına 21,9 USD'dir. MMBtu başına 4 USD'de gaz 3,79 USD/GJ'a mal olur ve %45 verimle bu, faydalı GJ başına 8,42 USD'dir. Boosting, cama verilen birim ısı başına 2,6 kat daha pahalıdır ve gazın MMBtu başına 3–5 USD, gücün kWh başına 0,06–0,09 USD olduğu her yerde her zaman öyle olacaktır. Tesis yine de satın alır ve nedenler elektriksel değil metalurjiktir.

KalemDeğerEsas
Boosting tasarım kapasitesi6.000 kW4 × 1.800 kVA, 40,97 MW fırın girdisinin %14,6'sı
Normal çalışmada ortalama boosting2.800 kWTasarımın %47'si, taban sıcaklığı ve redoks ile belirlenir
Yıllık boosting enerjisi22,4 GWh2.800 kW × 8.000 h
0,075 USD/kWh'de yıllık maliyet1.680.000 USD22,4 GWh × 75 USD/MWh
Yerinden edilen gaz (MW boost başına 2,11 MW)5,91 MW, 170.200 GJ/yıl0,95/0,45 verim oranı
3,79 USD/GJ'de önlenen gaz maliyeti645.000 USD170.200 GJ × 3,79
Boosting'in net maliyetiYılda 1.035.000 USD1.680.000 − 645.000
%5'te kazanılan çekiş30 t/gün, 10.950 t/yıl600 t/gün → 630 t/gün
Ek tonajdan katkı payıYılda 2,2–3,3 milyon USDTon başına 200–300 USD

%5'lik çekişin neye değer olduğunu açıklamak gerekirse: boosting, tepe sıcaklığını yükseltmeden taban cam sıcaklığını yükseltir; bu, arıtmayı iyileştirir, tohum ve kabarcık sayılarını azaltır ve aynı fırının rafinasyon sınırına ulaşmadan önce daha fazla ton üretmesini sağlar. Ayrıca kehribar ve yeşil camlar için redoks durumunu kontrol eder; burada alternatif farklı bir harman kimyasıdır. Şeffaf float üreten bir tesiste %4–6 çekiş normal kazançtır ve elektriğin maliyetinin 2–3 katı değerindedir. Boosting'in yapmadığı şey enerji faturasını düşürmektir ve boost transformatörlerini enerji tasarrufuyla gerekçelendiren bir şartname, işletmenin ilk yılında kendini gösteren bir şekilde yanlıştır.

Bunun doğrudan bir tasarım sonucu vardır. Yük bir motor değil, kontrollü bir proses değişkeni olduğundan, güçlendirme transformatörleri fırın ısınması sırasında sürekli 1,1 pu için boyutlandırılır; bu aşamada soğuk ergiyik düşük dirence sahiptir ve elektrotlar iki ila üç gün boyunca düşük gerilimde tam akımda çalışır. Yalnızca kararlı durumdaki 6.000 kW'a göre seçilen bir transformatör, tesisin alternatifi olmadığı anda, yani bir kampanyanın ilk haftasında, tam olarak %10 eksik kalacaktır.

Cam fabrikaları hangi harmonikleri enjekte eder ve faz açısı güçlendirme kontrolü neden yanlış cevaptır?

Bir float tesiste iki yük harmonik üretir ve bunlar farklı davranır. Değişken hızlı sürücüler — iki adet 800 kW kompresör, dört soğutma suyu pompası, soğuk uç ve kaplama hattı egzozu, toplamda yaklaşık 2.600 kW — DC bağlantı şoklu altı darbeli ön uçlardır, dolayısıyla beşinci ve yedinci harmoniklerin baskın olduğu kararlı bir %30–38 akım THD spektrumu üretirler. Zor olan güçlendirme transformatörleridir, çünkü ne kadar harmonik akım enjekte ettikleri tamamen gücün nasıl kontrol edildiğine bağlıdır.

Tristörlerle faz açısı kontrolü, güçlendirme gücünü değiştirmenin ucuz yoludur ve yapısı gereği bir harmonik üreticisidir. %40 güçte tetikleme açısı 76° civarındadır, gerilim anma değerinin %63'üdür ve bu açıda kırpılan dirençli bir yük, temel bileşenin yaklaşık %35'i kadar bir beşinci harmonik üretir. Bu tesiste, %63 gerilimde 4 × 1.800 kVA, 6,6 kV'da 396 A temel bileşen ve 139 A beşinci harmonik anlamına gelir — sürücüler hesaba katılmadan önce 1.749 A transformatör temel akımının %7,9'u. Sürücüler eklendiğinde 6,6 kV barası %13,9 toplam talep distorsiyonuna ulaşır.

Bu sayı doğru sınıra göre değerlendirilmelidir ve çoğu cam fabrikası harmonik çalışmasının yanlış gittiği yer burasıdır. IEEE 519-2014, sınırları ortak bağlantı noktasındaki kısa devre akımının yük akımına oranına göre belirler. 6,6 kV barasında, 1.749 A yük akımına karşı 16.657 A kısa devre akımı Isc/IL = 9,5 verir; bu da en kısıtlayıcı banda düşer: beşinci ve yedinci için %4,0, on birinci ve on üçüncü için %2,0 ve toplam talep distorsiyonu için %5,0. 33 kV ortak bağlantı noktası, Isc/IL = 41 ile çok daha esnektir ve burada %7,0 ve %8,0 geçerlidir. Dolayısıyla yalnızca 33 kV barasını kontrol eden bir çalışma, sürücülerin gerçekte bulunduğu barada sınırın 2,8 katı aşan bir tasarımı onaylayacaktır.

Harmonik mertebesiFaz açısı güçlendirme, AKademe adımı güçlendirme, A5/7/11 filtresinden sonra, A6,6 kV'da IEEE 519 sınırı
5.210 (%12,0)79 (%4,5)25 (%1,4)%4,0
7.101 (%5,8)44 (%2,5)18 (%1,0)%4,0
11.52 (%3,0)30 (%1,7)16 (%0,9)%2,0
13.37 (%2,1)24 (%1,4)20 (%1,1)%2,0
17.–25.30 (%1,7)15 (%0,9)12 (%0,7)%1,5
TDD%13,9%5,7%2,4%5,0

Şartname cevabı, harmoniği sonradan filtrelemek yerine kaynağında ortadan kaldırmaktır: %1,25 gerilim adımlarıyla kademe yapan yükte kademe değiştiricili güçlendirme transformatörleri, dört elektrot çiftinin grup halinde anahtarlanmasıyla birleştirilir. %1,25'lik gerilim adımları %2,5'lik güç adımları verir ve dört grup kaba %25'lik bloklar oluşturur, böylece tesis sinüzoidal akımla 6.000 kW'ı 36 kullanılabilir kademede elde eder. Beşinci harmonik transformatör terminallerinde 139 A'dan 8 A'ya düşer, 6,6 kV barası %5,7 TDD'de dengelenir ve 5., 7. ve 11. harmoniklere akort edilmiş 2,0 + 1,5 + 0,8 MVAr'lık üç kollu pasif filtre bunu %2,4'e indirir — her bir sınırın marjla içinde ve yan etki olarak güç faktörünü 0,904'ten 0,978'e düzeltir.

Kademe adımı kontrolüyle bile filtre isteğe bağlı değildir, çünkü sürücüler tek başına bu Isc/IL'de %4,0 beşinci harmonik sınırını aşar. Ancak boyutu ve maliyeti değişir: 310.000 USD'lik 6 MVAr aktif filtre veya iki ek transformatör sargısı ve bir faz kaydırma çifti gerektirecek 12 darbeli güçlendirme şeması yerine, 96.000 USD'ye 4,3 MVAr akortlu kollar. Harmonik kılavuzu spektrum aritmetiğini kapsar; cam sektörüne özgü nokta, kontrol yönteminin 200.000 USD değerinde bir şartname kararı olduğu ve genellikle elektrik mühendisi tek hat şemasını görmeden önce fırın tedarikçisi tarafından verildiğidir.

Fırın tedarikçisi tristör kontrolünde ısrar ederse — bazıları eder, çünkü bu, alt sıcaklığın kademeli yerine sürekli kontrolünü sağlar — o zaman 30° faz kaydırmalı 12 darbeli gruplar, güçlendirme transformatörlerinde en az 4 K-faktörü ve nominal ateşleme açısı yerine en kötü durum ateşleme açısına göre boyutlandırılmış 5./7. harmonik filtresi belirtin. K-faktörü seçimi mantığı herhangi bir doğrusal olmayan yük için aynıdır, ancak görev döngüsü aynı değildir: güçlendirme yıllarca anma gücünün %47'sinde çalışır; bu da sargılardaki harmonik kayıpların anma koşullarına göre en kötü olduğu noktadır.

İki adet 20 MVA transformatörü nasıl boyutlandırırsınız ve biri devre dışı kaldığında ne olur?

kVA değeri 17.015'tir ve cazip olan, 2 × 20 MVA satın alıp işi bitirmektir. Boyutlandırmada aslında dört kısıt vardır ve bunlardan yalnızca ilki kVA'dır.

Normal yüklenme. İki üniteye dağıtılan 17.015 kVA, her biri için 8.508 kVA, yani anma gücünün %42,5'idir. Bu çoğu tesisten düşüktür ve bilinçli olarak böyledir: bir float hattı bağlı yükün %83'ünde sürekli çalışır, dolayısıyla %42,5 on dakikada geçen bir tepe değer değil, gerçek bir sürekli görevdir.

Tek ünite yüklenmesi. Bir transformatör devre dışıyken, kalan ünite 17.015 kVA taşır; bu, 20 MVA'nın %85,1'idir — yedek parçanın gelmesinin günler ya da haftalar sürdüğü durumlar için kabul edilebilir, ancak yalnızca ortam sıcaklığı düşürmesi marjı tüketmiyorsa ve güçlendirme yükü sınırlandırılıyorsa. Güçlendirmeyi 6.000 kW'tan 4.000 kW'a düşürmek yükü 14.927 kVA'ya, yani %74,6'ya indirir; bu da 45 °C ortam sıcaklığı, bir soğutma fanının kaybı ve soğuk onarım sırasında %5 aşırı yük için pay bırakır.

Ortam sıcaklığı. 40 °C ortam sıcaklığında anma değeri verilen bir 20 MVA ünite, 45 °C'de IEC 60076-7 yükleme tablolarına göre yaklaşık 0,93 faktörüyle 18,6 MVA taşır. Bu, %85,1'lik tek ünite değerini %91,5'e çıkarır; bu da bir ay boyunca tek transformatörle çalışmayı planlayan bir tesis için fazla dardır. Çözüm daha büyük bir transformatör değil, farklı bir anma noktasıdır: 50 °C ortam sıcaklığında 20 MVA belirtin; bu, demir ve bakıra yaklaşık %6 ekler ve ünite başına yaklaşık 14.000 USD'ye mal olur. Bu, projedeki en ucuz güvenilirlik kararıdır ve tam olarak sıcaklık düşürme kılavuzunda ele alınan türden bir düşürme sorusudur.

Gelecekteki artış. 600 t/gün kapasiteli bir fırın genellikle ilk kampanyasından sonra 650–700 t/gün'e çıkacak şekilde tasarlanır; bu da 6.000 kW yerine 8.000 kW güçlendirme gerektirir ve yükü yaklaşık 19.500 kVA'ya taşır. Bu noktada 20 MVA ONAN anma değeri yeterli olmaz, ancak aynı transformatörün 26 MVA'da ONAN/ONAF değeri yeterlidir ve soğutma fanları zaten belirtilmiştir. ONAF kabiliyetini şimdi satın almak ünite başına 11.000 USD'ye mal olur ve 464.000 USD'lik bir değişimi erteler.

SeçenekSermaye, USDNormal yüklenmeBir ünite devre dışıyken yükKarar
1 × 40 MVA380.000%42,5%0, tesis durduReddedildi: 8–12 yıllık fırın kampanyasında tek arıza noktası
2 × 20 MVA464.000her biri %42,5%85,1, güçlendirme 4 MW ile sınırlıSeçildi
3 × 12,5 MVA540.000her biri %45,3%68, tam güçlendirme korunurReddedildi: prosesin ihtiyaç duymadığı bir yedeklilik için 76.000 USD daha fazla
2 × 25 MVA560.000her biri %34%68, tam güçlendirme korunurReddedildi: %34 yüklenme, yılda 8.000 saat boyunca boşta kaybı boşa harcar

3 × 12,5 MVA seçeneği bir cümleyi hak ediyor çünkü bir güvenilirlik mühendisinin önereceği seçenek budur. Bir ünite devre dışıyken tam güçlendirmeyi gerçekten korur; bu da tesisin üretebileceği her tonu üretmek istediği soğuk onarım sırasında gerçek bir operasyonel faydadır. Ancak aynı kesinti sırasında ikinci bir transformatörün arızalanma olasılığı, yıllık %0,5 arıza oranında olay başına yaklaşık 400'de 1'dir ve 20 MVA şeması kritik kalay banyosu ve soğutma suyu yüklerini zaten bir jeneratör üzerinde tutar. 76.000 USD, sigortadan daha ucuza mal olan bir senaryoya karşı sigorta satın alır.

Her iki transformatör %42 yükte paralel mi çalışmalı? 11,4 MVA geçiş noktası

Her biri %42,5 yükte olan iki transformatör, “birini çalıştır, diğerini yedekte tut” için bir aday gibi görünür. Kayıp aritmetiği hayır der ve geçiş noktasını hesaplamak kolaydır. Boşta kaybı P0 ve yük kaybı Pk olan bir transformatör için, S yükünde tek ünite P0 + Pk(S/Sr)² verirken, iki özdeş ünite yükü paylaşır ve 2P0 + 0,5Pk(S/Sr)² verir. Paralel çalışma 2P0 < 0,5Pk(S/Sr)² olduğunda kazanır; P0 = 15,5 kW ve Pk = 96 kW olan 20 MVA'lık bir S11 ünitesi için bu, (S/Sr)² > 0,323 veya S > 11,4 MVA anlamına gelir.

Bu tesis 17,0 MVA tepe değerine ulaşır, bu nedenle paralel çalışma açık ara daha düşük kayıplı moddur: tepe noktada 85,0 kW yerine 65,7 kW toplam kayıp, yılda 8.000 saatte 154.400 kWh ve 11.580 USD değerinde 19,3 kW tasarruf. Yedekleme felsefesi 15,5 kW yüksüz kayıp tasarrufu sağlar ve bunu yapmak için 34,7 kW ek yük kaybı harcar. Paralel çalışma kılavuzu koşulları kapsar — aynı vektör grubu, oran %0,5 içinde, empedans %7,5 içinde — ve buradaki pratik nokta, iki ünitenin ölçülen empedansları birbirinin %2,5'i içinde olacak şekilde eşleştirilmiş bir çift olarak sipariş edilmesi gerektiğidir, çünkü %10,5 empedansla %0,5 oran uyumsuzluğu aralarında sürekli olarak anma akımının %2,4'ünü sirküle eder; bu 6,6 kV'da 42 A ve kalıcı 3 kW kayıptır.

Çalışma prosedürünü bir sayı daha belirler. Bir ünitenin ortalama yükünün %66,4'ünde, çiftin yıllık trafo kaybı 115,6 kW, yani yılda 924.800 kWh ve 69.360 USD'dir. Bu, tesisin elektrik faturasının %0,9'udur; bu, trafo verimliliğinin bu sahada ikincil bir karar olduğu kadar küçük — ancak sınıfın yine de dürüstçe değerlendirilmesi gerektiği kadar büyüktür. Her iki üniteyi S11'den S13'e yükseltmek, 32.000 USD ek sermayeye karşı yılda 7.200 USD tasarruf sağlar, 4,4 yıl geri ödeme; amorf çekirdekler 64.000 USD'ye karşı yılda 9.840 USD tasarruf sağlar, 6,5 yıl geri ödeme. Kayıp sınıfı karşılaştırması sıralamanın düşük yükte neden tersine döndüğünü açıklar; burada tesis yüksek yükte çalışır, bu nedenle yük kaybı baskındır ve amorf çekirdek primi ödemez.

45 °C ortam sıcaklığı ve soda külü tozu spesifikasyona ne yapar?

Bir cam fabrikasındaki trafo odası normal bir elektrik odası değildir. Fırından, tavlama fırınından ve 41 MW'lık baca kanalından gelen radyan ısı, 35 °C'lik bir günde dış mekân trafo bölmesindeki ortam sıcaklığını 45 °C'ye çıkarır ve 60 m uzaklıktaki harmanlama binası, soda külü, dolomit ve kireçtaşından ince, alkali, higroskopik bir toz üretir; bu toz gerçekten sızdırmaz olmayan her contalı birleşim yerini bulur. Her iki koşul da rutindir ve her ikisi de trafo başına yaklaşık 9.000 USD karşılığında spesifikasyonla bertaraf edilir.

  • Anma noktası. 50 °C ortam sıcaklığında 20 MVA, 60 K üst yağ sıcaklık artışı ve 65 K sargı sıcaklık artışı ile, hesaplama yerine belirtilen ortam sıcaklığında sıcaklık artışı tip testi ile doğrulanmış.
  • Muhafaza ve boya. 6,6 kV kablo kutusu ve OLTC bölmesinde contalı kapaklarla IP54, dış mekân üniteleri için 240 µm'de C4-M boya, sıcak daldırma galvanizli bağlantı elemanları ve boyalı plakalar iki kampanyada kaybolduğu için paslanmaz çelik anma plakaları.
  • Yağ koruma. Silika jel solunum cihazı değil, diyaframlı veya membran torbalı sızdırmaz genleşme deposu. Bir cam fabrikasındaki solunum cihazı alkali tozu yağa çeker, kurutucu macun haline gelir ve yağ, tesisin yıllık numuneler arasında tespit edemeyeceği oranda nem emer.
  • Yoğuşma önleme. Hem AG hem de OG kablo kutularında termostat kontrollü 200 W ısıtıcılar, ayrıca gerçekten sıkıştırılmış terminal kutusu contası — nemli iklimlerde serin bir gecenin ardından 6,6 kV'luk bir kutuda yoğuşma, ilk enerjilendirme ark atlamasının en yaygın nedenidir.
  • Soğutma. 2 × %50 fanlı ve fan besleme değiştiricili ONAN/ONAF, böylece tek bir fan arızası yol açma yerine kapasiteye mal olur. 20 MVA'da OFAF gerekli değildir ve fanlardan önce arızalanacak bir pompa ekler.
  • Gürültü. 1 m'de 72 dB(A), ölçülmüş, çünkü üniteler soğuk uç kontrol odasından 30 m uzaklıkta durur ve tesisin bir sınır değeri vardır.

Bunlardan ikisi ihalede tartışmaya değerdir. 50 °C anma değeri trafo fiyatının %6'sına mal olur ve tek ünite çalışmasında %8,5'lik bir açığı ortadan kaldırır, bu nedenle bu bir spesifikasyon inceliği değildir. Membran torba ünite başına 3.500 USD'ye mal olur ve tozlu bir tesiste 30 yıllık yağ ömrü ile 12 yıllık yağ ömrü arasındaki farktır; bu nedenle aynı kalem tuzdan arındırma ve çimento spesifikasyonlarında görünür ve neredeyse hiçbir zaman genel amaçlı bir veri sayfasında görünmez.

1.800 kVA'lık bir boost trafosunun içinde ne var ve neden bir dağıtım trafosu değil?

6,6/0,42 kV'ta dört adet 1.800 kVA ünite çizimde küçük dağıtım trafoları gibi görünür ve hiç de öyle değildir. Her biri 420 V'ta 2.470 A taşıyan bir bara üzerinden bir çift molibden elektrodu besler ve her biri yıllarca saatte birkaç kez çalışan bir yükte kademe değiştirici ile kontrol edilir. Önemli olan farklar elektriksel, termal ve mekaniktir.

ParametreBoost transformatörüKarşılaştırma için dağıtım transformatörü
Güç ve oran1.800 kVA, 6,6/0,42 kV, sekonder 2.470 A1.800 kVA, 6,6/0,4 kV, sekonder 2.600 A
Empedans%8, elektrot kısa devre akımını 30.900 A ile sınırlamak için seçilmiştir%5–6, gerilim regülasyonu için seçilmiştir
Kademe değiştiriciYükte, %1,25 adımlarla ±%5, günde 30–60 işlemYüksüz, ±2 × %2,5, bir kez ayarlanır
Kısa devre yüküElektrot kısa devresi rutin bir olaydır; 2 s termal dayanım, koruma 1,5 s'de açtırırArıza anormal bir olaydır; 25 kA'da 2 s
DC bileşenAsimetrik elektrot aşınmasından kaynaklanan anma değerinin %2–5'i; manyetik şönt ve DCCT alarmıBelirtilmemiş
AG sargısıFolyo veya çok şeritli paralel, su soğutmalı bara çıkışı, ısınma sırasında 1,1 pu sürekliTek şerit veya folyo, hava soğutmalı
Vektör grubuDyn11, toprak arızası tespiti için AG nötrü dışarı çıkarılmışDyn11
SoğutmaONAN, 2 × %50 fanlı, ON / ON AFONAN

Sorgulanan nokta empedans seçimidir. %6 empedanslı bir dağıtım transformatörü elektrotta 41.200 A verir ve bara, elektrot tutucuları ile fırın gövdesi yalıtımının tümünün bu değere göre boyutlandırılması gerekir. %8'de akım 30.900 A'dir; bu hâlâ büyük bir arıza akımıdır ancak 2 s termal kapasitesinin ve arızalı bir grubu izole eden alçak gerilim şalt cihazının 50 kA kısa devre anma değerinin içindedir. %10'a çıkmak, şalt cihazında sağladığı tasarruftan daha fazla yük kaybına mal olur çünkü transformatör 8.000 saat boyunca %40–60 yükte çalışır.

DC bileşen, insanları şaşırtan arıza modudur. Elektrotlar farklı hızlarda aşınır, ergiyik direnci asimetrik hale gelir ve AG sargısında anma değerinin %2–5'i kadar bir DC akım ortaya çıkar. Bu yalnızca 50–125 A'dir ancak çekirdeği yarım çevrimde doyurur, tasarımın öngörmediği bir DC akısı ekler ve tank ile yapısal çeliği ısıtır. Tasarım cevabı, sargılar arasında bir manyetik şönt ve AG barasında %2'de alarm, %4'te açtırma yapan bir DCCT'dir; işletme cevabı ise her vardiyada elektrot konumunun düzeltilmesidir. Her ikisi de belirtilmeden sipariş edilen bir boost transformatörü üçüncü veya dördüncü kampanyada arızalanır ve bu, DC öngerilim sorunu yerine yalıtım arızası gibi görünür.

ark ocağı transformatörü kılavuzu aynı ailenin diğer ucunu anlatır: %20–30 empedans, %20 çevrimsel aşırı yük ve yükün zorlu olması nedeniyle vakumlu kademe değiştirici. Boost transformatörü bunun tam tersidir — sabit yük, düşük empedans, hafif yük — ve bir cam fırını için ark ocağı tasarımı satın almak, diğer yönde yaygın ve pahalı bir hatadır.

33 kV şalt cihazı, topraklama ve koruma şeması ne gerektirir?

Besleme, X/R oranı 12 olan 750 MVA'lık bir kaynaktan gelen tek bir 33 kV besleme hattıdır ve giriş terminallerinde 13.120 A kısa devre akımı verir. 6,6 kV tarafında her 20 MVA transformatör 16.657 A, ikili ise 33.300 A verir; motor katkısıyla bu yaklaşık 36.000 A'ya ulaşır — bu nedenle 6,6 kV şalt cihazı, daha küçük bir tesisin kullanacağı 31,5 kA değil, 1 s için 40 kA olarak belirtilmiştir.

Topraklama düzeni transformatör vektör grubu tarafından belirlenir. YNd11, 6,6 kV tarafında bir delta oluşturur; böylece 6,6 kV sistemi topraklanmamış olur ve tek faz-toprak arızası arıza akımı üretmez — bu, başka bir fazda ikinci bir arıza ortaya çıkana ve bunun sonucundaki faz-faz arızası tesisi açtırana kadar cazip görünür. Standart cevap, her 6,6 kV bara bölümünde 400 A, 10 s dirençli bir zig-zag topraklama transformatörüdür; bu, 51N rölesinin algılayıp koordine edebileceği sınırlı toprak arıza akımı sağlar. topraklama sistemi kılavuzu AG tarafını kapsar; OG tarafı kuralı şudur: sürekli bir proseste topraklanmamış 6,6 kV sistem bir tasarım tercihi değil, gizli bir duruştur.

  • 33 kV: 36 kV anma değerinde, 31.5 kA/3 s, vakumlu veya SF6, 170 kV yıldırım darbesi, iki trafo hücresi artı bir giriş ve bir ölçüm hücresi.
  • Trafo koruması: 87T yanlı diferansiyel, 87N sınırlı toprak arıza, 51/51N yedekleme, 49 termal görüntü, 63 Buchholz ve ani basınç, 26/49 yağ ve sargı sıcaklığı 105 °C'de açma ile, OLTC adım dışı ve kademe konumu izleme.
  • 6.6 kV: 7.2 kV, 40 kA/1 s, 60 kV darbe; her besleyicide 50/51 ve 51N, 1 MW üzeri motorlarda 87M, iki bara bölümünde bakım anahtarlı ark parlaması rölesi.
  • Güç kalitesi: her 6.6 kV bölümünde sınıf A analizör, harmonikleri, dengesizliği ve çökmeleri kaydeder, çünkü filtre performans garantisi buna göre ölçülür ve çünkü gelişen bir elektrot sorunu elektriksel olarak ilk kez yükseltici transformatörlerde kendini gösterir.

Bir geçici olay gereksinimi ayrı bir paragrafı hak ediyor: 750 MVA'lık bir kaynaktan 20 MVA'lık bir transformatörün enerjilendirilmesi, anma değerinin 8 katı, 33 kV'da 2.800 A kalkış akımı ve 33 kV barasında üç ila altı çevrim boyunca %15–21 gerilim çökmesi üretir. Bu, tesisteki her VFD'yi açtırmaya ve yükseltici tristörlerde komütasyon hatasına yol açmaya yeter; bu da bir kampanya sırasında transformatör değişiminin, transformatörün kendisi sağlıklı olsa bile soğuk ucu durdurabileceği anlamına gelir. Kalkış akımı kılavuzu fiziği verir; buradaki işletme yanıtı ya her iki hücre için 18.000 USD'ye dalga noktası kapamalı kontrollü anahtarlama rölesi ya da soğuk uç tahrikleri çalışırken enerjilendirmeyi engelleyen bir kilittir. Röle, bir yanlış açmadan daha ucuzdur.

Elektrik paketi ne kadara mal olur ve kayıp değerlendirmesi yapmaya değer mi?

Bu tesis için paket, 2025–2026 Çin FOB fiyatlarıyla 1,54 milyon USD'ye ulaşır ve bunun %40'ı transformatörlerdir. Bu oran, kayıp değerlendirmesinin burada bir veri merkezine göre neden daha az önemli olduğunun nedenidir: transformatörler baskın maliyet değildir ve tesis yüksek yükte çalışır, bu nedenle yük kaybı baskındır ve sınıflar arasındaki fark 18 ay yerine 4–7 yıl geri ödeme süresidir.

KalemŞartnameUSD
Ana transformatörler2 × 20 MVA, 33/6.6 kV, YNd11, %10.5, 50 °C'de ONAN/ONAF 20/26 MVA, OLTC ±8 × %1.25464.000
Yükseltici transformatörler4 × 1.800 kVA, 6.6/0.42 kV, Dyn11, %8, OLTC ±%5, IP54146.000
33 kV şalt teçhizatı4 hücre, 31.5 kA, koruma ve ölçüm92.000
6.6 kV şalt teçhizatı14 pano, 40 kA/1 s, ark parlaması koruması188.000
Harmonik filtreler3 kol, 2.0 + 1.5 + 0.8 MVAr, 5./7./11. ayarlı, anahtarlamalı96.000
Kritik yük jeneratörü2.000 kW dizel, AMF panosu, 10 s transfer245.000
Kablolar, bara kanalları, topraklama33 kV ve 6.6 kV, zig-zag topraklama transformatörleri, 400 A dirençler232.000
Koruma, SCADA, güç kalitesiRöleler, sınıf A analizörler, entegrasyon78.000
Toplam—1.541.000

İhale değerlendirmesi için kayıp kapitalizasyon değerleri işletme düzeninden türetilir: yılda 8.000 saat, bir ünitenin %66,4'ü ortalama yük ve kWh başına 0,075 USD. Yüksüz kayıp 600 USD/kW değerindedir ve bu görevdeki yük kaybı 265 USD/kW değerindedir. Bu değerlerle iki S11 ünitesi 69.480 USD kapitalize kayıp, S13 çifti 62.200 USD ve amorf çift 59.620 USD olarak değerlendirilir — 64.000 USD'lik sermaye farkına karşılık 9.860 USD'lik bir yayılım, bu nedenle toplam maliyette S11 veya S13 kazanır ve amorf çekirdek bu yük faktöründe yanlış satın almadır. Bunu diğer yönde yanlış yapmak yaygındır: tesisin %30–40 yükte çalıştığı ve yüksüz kaybın baskın olduğu bir veri merkezinden kopyalanan bir şartname, bir cam fabrikası için amorf çekirdekler belirler ve 6,5 yıl geri ödeme için 64.000 USD ekler.

İki ticari şart, kayıp değerlendirmesinden daha değerlidir. Fabrika kabul testinde ölçülen, yüksüz kayıp için 600 USD/kW ve yük kaybı için 265 USD/kW cezalı bir kayıp garantisi, kağıt üzerindeki bir vaadi bir sayıya dönüştürür. Ve eşleştirilmiş çift maddesi — ölçülen empedanslar %2,5 içinde, oranlar %0,25 içinde — sipariş aşamasında hiçbir maliyet getirmez ve aksi takdirde tesisin ömrü boyunca akacak sirkülasyon akımını önler.

Veri sayfası ve fabrika testleri neleri içermelidir?

Bir cam fabrikası veri sayfası, altı eklemeli standart bir IEC 60076 belgesidir ve her ekleme bir float hattında meydana gelmiş bir arızaya karşılık gelir. Bunları not olarak değil, sayılarla gereksinim olarak yazın.

  • 50 °C ortam sıcaklığında anma değerleri, sıcaklık artışı tip testi bu ortam sıcaklığında gerçekleştirilmiş veya IEC 60076-2 uyarınca bu sıcaklığa düzeltilmiş olarak. 40 °C anma değeri varsayılandır ve veri sayfasında aksi belirtilmediği takdirde bu değer sunulacaktır.
  • Empedans %10.5 ±%5 ve her ünite için ölçülen değer raporlanır, çift %2.5'e eşleştirilir. IEC 60076-1 empedansta ±%7.5'e izin verir; bu, paralel çalışmada sorun yaratacak kadar büyük bir uyumsuzluktur.
  • Yükseltici transformatörler için harmonik kayıp faktörü ve K-faktörü 4, ayrıca 1.1 pu akımda kaçak kayıp ölçümü; çünkü bu üniteler yıllar boyunca bozuk akımla %47 yükte çalışır.
  • DC öngerilim kabiliyeti: manyetik şönt, DCCT provizyonu ve tank doygunluğu veya yapısal ısınma olmaksızın %5 DC bileşenine dayanabilen bir tasarım.
  • Diyaframlı sızdırmaz konservatör, IP54 contalı kablo kutuları, 200 W yoğuşma önleyici ısıtıcılar, 240 µm'de C4-M boya, paslanmaz anma plakası.
  • Rutin testler IEC 60076-1 uyarınca: oran, sargı direnci, empedans ve yük kaybı, boşta kayıp ve akım, uygulanan ve indüklenen gerilim, yalıtım direnci ve tan delta. Tip testleri: sıcaklık artışı, 170 kV'ta yıldırım darbesi, ses seviyesi. Özel testler: sıfır bileşen empedansı, harmonik kayıp ölçümü ve hem ana hem de yükseltici üniteler için frekans tepki analizi parmak izi; çünkü fabrikada alınan FRA referansı, altıncı yılda bir kısa devre sonrasında sargı hareketini tespit etmenin tek güvenilir yoludur.

Sevkiyat öncesi muayene kontrol listesi ve devreye alma kontrol listesi süreci kapsar; cama özgü maddeler 50 °C anma değeri kanıtı, eşleştirilmiş çift empedans raporu, DC öngerilim tasarım incelemesi ve FRA parmak izleridir. Vektör grubu kılavuzu, ana ünitelerin neden YNd11 ve yükseltici ünitelerin Dyn11 olduğunu ve bunları tek bir tesiste karıştırmanın neden normal olduğunu ancak 6.6 kV tarafında topraklama transformatörü gerektirdiğini açıklar.

Bunların hiçbiri sıra dışı değildir. OLTC'li, 50 °C anma değerli ve sızdırmaz konservatörlü 33 kV, 20 MVA ONAN/ONAF bir ünite, Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Afrika'da çimento, çelik ve cam fabrikalarına tedarik sağlayan bir Çin fabrikası için standart bir yapıdır; gerçek bir mühendislik görüşmesi gerektiren tek kalem, OLTC görevi, DC öngerilim toleransı ve 1.1 pu ısınma anma değeriyle yükseltici transformatördür. QDTB, her iki tipi de aynı siparişte eşleştirilmiş empedans raporlarıyla tedarik eder; ana ve yükseltici transformatörleri iki fabrika yerine tek fabrikadan satın almanın pratik nedeni budur: çift eşleştirmesi ve FRA referansları yalnızca aynı test tezgahı tarafından üretildiyse anlamlıdır.

Sources / 资料来源

Kaynak: IEC 60076-1:2011 — Güç transformatörleri: Genel.
Kaynak: IEC 60076-2:2011 — Sıvı yalıtımlı transformatörler için sıcaklık artışı.
Kaynak: IEC 60076-3:2013 — Yalıtım seviyeleri, dielektrik testler ve havadaki harici açıklıklar.
Kaynak: IEC 60076-5:2006 — Kısa devreye dayanma kabiliyeti.
Kaynak: IEC 60076-7:2018 — Mineral yağ yalıtımlı güç transformatörleri için yükleme kılavuzu.
Kaynak: IEC 60076-11:2018 — Kuru tip transformatörler.
Kaynak: IEEE 519-2014 — Elektrik güç sistemlerinde harmonik kontrolü için önerilen uygulamalar ve gereklilikler, 120 V–69 kV için Tablo 2 akım distorsiyon limitleri.
Kaynak: IEEE C57.12.00-2021 ve C57.12.90-2021 — Sıvı yalıtımlı dağıtım, güç ve regülasyon transformatörleri için genel gereklilikler ve test kodu.
Kaynak: GB/T 6451-2015 — Üç fazlı yağ yalıtımlı güç transformatörleri için teknik parametreler ve gereklilikler.
Kaynak: ISO 16293-1:2008 — Yapı camı: temel soda kireç silikat cam ürünleri.
Kaynak: ISO 12944-2:2017 ve ISO 12944-5:2019 — Çelik yapıların korozyon koruması, koroziflik kategorileri ve boya sistemleri.
Kaynak: IEC 60071-1:2019 — Yalıtım koordinasyonu, tanımlar, ilkeler ve kurallar.
Kaynak: IEC 62271-200:2021 — 1 kV üzeri ve 52 kV dahil olmak üzere anma gerilimleri için AC metal mahfazalı şalt ve kontrol düzenleri.
Kaynak: Sektör deneyimi — rejeneratif fırınlar için eriyik tonu başına 5,5–6,5 GJ float cam fırını özgül enerjisi, 2,6–2,7 GJ/t teorik ergitme enerjisine karşı %45–48 termal verim, 2015–2025.
Kaynak: Sektör deneyimi — fırın enerji girdisinin %10–20'sinde elektrik takviyesi, eriyiğe %95 enerji transferi ve 400–900 t/gün float hatlarında sabit taç sıcaklığında %4–6 çekiş kazancı.
Kaynak: Sektör deneyimi — tristör faz açısı kontrollü takviyede %60–65 çıkış geriliminde temel bileşenin %30–40'ı ölçülen beşinci harmonik içeriği ve kademe grubu kontrolü ile %3'ün altında, devreye alınmış float tesislerindeki harmonik araştırmalarından, 2018–2025.
Kaynak: Sektör deneyimi — cam fabrikası elektrik paketleri için transformatör, şalt, filtre ve jeneratör fiyat aralıkları, FOB Çin, 2025–2026.
Kaynak: Sektör deneyimi — takviye ve kayıp hesaplamalarında kullanılan kWh başına USD 0,06–0,09 endüstriyel elektrik tarifeleri ve MMBtu başına USD 3–5 doğal gaz.
Kaynak: QDTB Mühendislik Ekibi — Güneydoğu Asya, Orta Doğu ve Afrika'daki float cam, ambalaj camı ve cam elyafı projeleri için yük çizelgeleri, harmonik çalışmaları ve transformatör spesifikasyonları, 2019–2026.

Konvansiyonel ve Güneş Enerjisi Ekipmanlarının Tek Noktadan Temini

Güç dağıtım sistemi tasarımından güneş enerjisine kadar - transformatörler, şalt cihazları, trafo merkezleri ve güneş enerjisi ekipmanlarının boyutları ve fiyatları tek bir yerde. Tam bir malzeme listesi ve FOB fiyatı almak için hesap makinelerimizi kullanın.