QDTB® Transformatör
🔋

Batarya Gigafabrikası Transformatörü: 10 GWh Hücre Tesisi için 132 kV Besleme Nasıl Boyutlandırılır, Kuru Oda HVAC ve VFD Harmonikleri kVA'yı Neden Belirler ve Kuru Tip Yağlı Tipe Ne Zaman Üstün Gelir

10 GWh/yıl kapasiteli bir hücre fabrikasını yük çizelgesine göre boyutlandırma: 86.800 kW bağlı güç, 59.462 kW tepe güç, 0,96 PF'de 61.900 kVA, %12 empedanslı üç adet 40 MVA 132/33 kV YNd11 ünite (%51,6 yük, biri devre dışıyken %77,4), 18.920 kW kuru oda HVAC yükü, %8 IEEE 519 limitine karşı %7,0 TDD ve 6,6-8,1 milyon USD elektrik paketi.

By QDTB Engineering Team·Updated 2026-11-05
Pil Gigafabrikası TransformatörüHücre Fabrikası Güç Kaynağı132 kV Gigafabrika Trafo MerkeziKuru Oda HVAC Transformatör BoyutlandırmasıFormasyon Redresör HarmonikleriIEEE 519 TDD UyumluluğuDökme Reçine Trafo Kuru OdaGigafabrika N+1 Yedeklilik10 GWh Hücre Fabrikası Yükü

Önce cevap: 10 GWh'lik bir hücre fabrikası 59.462 kW'lık bir yüktür ve üç adet 40 MVA 132/33 kV ünite, aynı maliyetle iki adet 63 MVA üniteden daha güvenli şekilde bu yükü taşır

Yılda 10 GWh kapasiteli bir lityum-iyon hücre fabrikasının boyutu kaplama hatlarıyla belirlenmez. Boyutu kuru odayla belirlenir. Referans tesisimiz yılda 11,16 milyon adet 3,2 V / 280 Ah prizmatik hücre üretir (günde 33.516 hücre, saatte 1.396 hücre), 86.800 kW bağlı yüke sahiptir ve alan talep faktörleri ile 0,96 tesis çeşitlilik faktörü uygulandıktan sonra 59.462 kW tasarım zirvesine ulaşır. 0,894 güç faktöründe bu 66.510 kVA'dır ve 12,6 Mvar ayarsız kapasitans eklendiğinde 0,96'da 61.899 kVA olur; bu da 33 kV'ta 1.083 A'dir. %12 empedanslı üç adet 40 MVA 132/33 kV YNd11 ünite bu yükü taşır: paralel çalışmada her biri %51,6, bir ünite bakım için devre dışı bırakıldığında kalan ikisi %77,4. Ancak kVA işin kolay kısmıdır. Bu tesisin çalışıp çalışmayacağını asıl belirleyen, 18.920 kW'lık kuru odadır (zirvenin %31,8'i ve devre dışı bırakılamayan tek yük), filtreleme öncesi IEEE 519 limitinin bir puan altında oturan %7,0 toplam talep distorsiyonu ve 132 kV hattındaki 100 ms'lik bir gerilim çöküntüsünün her gerçekleştiğinde 38.000 USD değerinde kaplanmış elektrotu hurdaya çıkarmasıdır.

Önemli çıkarımlar

  • 10 GWh/yıl = 11,16 milyon adet 896 Wh hücre, günde 33.516 adet. Hücre kapasitesinin kWh'si başına 38 kWh elektrik tüketimiyle (LFP prizmatik hatlar için sektör deneyimi) tesis, 8.000 çalışma saati boyunca yılda 381 GWh çeker: ortalama 47.570 kW, zirve 59.462 kW.
  • %12 empedanslı üç adet 40 MVA 132/33 kV YNd11: her biri %51,6, bir ünite devre dışıyken %77,4. İki adet 63 MVA ünite her biri %49,1'de oturur ancak biri devre dışıyken %98,3'e ulaşır — teknik olarak isim plakası sınırları içinde ve 40 °C ortam sıcaklığında makul hiçbir çalışma marjının dışında.
  • Kuru oda, 59.462 kW'lık zirvenin 18.920 kW'ıdır (%31,8). Herkesin endişelendiği yük olan formasyon ve yaşlandırma ise 3.120 kW'tır (%5,2).
  • Harmonik filtreyi redresörler değil VFD'ler belirler: 16.900 kW'lık 6 darbeli sürücüler, Isc/IL = 19,9'da %8,0 IEEE 519 limitine karşı %7,0 TDD üretir; bu nedenle 4 × 3,15 Mvar ayarsız bank, güç faktörü düzeltmesi ve 5. harmonik soğurmasını tek satın almada yapar ve TDD'yi %2,2'ye düşürür.
  • Elektrik paketi 6,6–8,1 milyon USD tutarındadır (zirve kW başına 111–136 USD, yıllık kapasitenin GWh'si başına 0,66–0,81 milyon USD) ve 40 MVA transformatörler ile 132 kV GIS, 24–30 haftalık kritik bir yol oluşturur (sektör deneyimi, FOB Çin, 2025–2026).

10 GWh'lik bir batarya hücre fabrikası gerçekte ne kadar çeker? 61.899 kVA'nın arkasındaki yük çizelgesi

Metrekare başına watt kıyaslamasından değil üründen başlayın ve çizelgeyi tek adımlı boyutlandırma ve bütçe formülünün yaptığı gibi dönüştürün. 3,2 V / 280 Ah prizmatik LFP hücre 896 Wh tutar; dolayısıyla 10 GWh yıllık üretim 11,16 milyon hücre veya 333 çalışma gününde günde 33.516 hücredir. Hücre üretimi, kimyaya, kuru oda alanına ve ne kadar formasyon enerjisinin geri kazanıldığına bağlı olarak hücre kapasitesinin kWh'si başına 30–45 kWh elektrik tüketir — rejeneratif formasyonlu yeni bir LFP tesisi için 38 kWh gerçekçi bir orta noktadır (sektör deneyimi). Bu, yıllık tüketimi 381 GWh'e koyar. 8.000 saate yayıldığında ortalama 47.570 kW olur; bu da 59.462 kW'lık tasarım zirvesinin %80'idir: bir hücre fabrikası üç vardiya, yedi gün düz çalışır ve transformatör, çoğu endüstriyel tesisin asla ulaşmadığı bir yük faktörü görür — veri merkezi transformatörlerini boşta kayba bu kadar duyarlı kılan aynı düz profildir.

AlanBağlı kWTalep faktörüTalep kWPFkVA
Elektrot karıştırma ve kaplama (4 hat, NMP kurutma)26,4000.7219,0080.9420,221
Kalenderleme, dilme, kalıp kesme11,2000.657,2800.908,089
Kuru oda HVAC + proses soğutucuları22,0000.8618,9200.8821,500
Formasyon ve yaşlandırma (redresörler + odalar)4,8000.653,1200.803,900
Montaj, lazer kaynak, hat sonu testi8,8000.554,8400.855,694
Yardımcı tesisler (hava, NMP geri kazanımı, su, atık su arıtma)7,6000.725,4720.876,290
Bina, IT, ofis, forklift şarjı6,0000.553,3000.923,587
Toplam86,8000.7161,9400.89469,281
Tesis zirvesi (× 0.96 eşzamanlılık)——59,4620.89466,510
12.6 Mvar kompanzasyon sonrası——59,4620.96161,899

Bu tablodaki iki satır, sonraki tüm aşamaları belirler. Birincisi kuru odadır: 22,000 kW bağlı ve 18,920 kW talep, tesis zirvesinin %31.8'i ve malzemenin hurdaya çıkmasına yol açmadan kesintiye uğratılamayacak tek yüktür. İkincisi kaplamadır: 26,400 kW bağlı ancak 19,008 kW talep, çünkü kurutucu fanları, NMP geri kazanım ünitesi ve karıştırma karıştırıcıları süreklidir, kalenderler ve dilme makineleri ise partili çalışır. En üst iki kalemde olmayanı not edin: formasyon ve yaşlandırma, yani gigafabrika güç kalitesi üzerine çoğu konferans sunumuna hâkim olan DC redresör alanı, 3,120 kW — zirvenin %5.2'si. Bu alan harmonikler için önemlidir, kVA için değil.

0.894 güç faktörü, üzerinde durmaya değer diğer sayıdır. 0.88'de 12 MW soğutucu ve kurutucu fanı endüksiyon motorundan, 0.94'te kaplama tahriklerinden ve 0.80'de formasyon redresörlerinden gelir ve 59,462 kW'lık bir yükü 66,510 kVA'ya dönüştürür — sahadaki her trafo, kablo ve şalt ekipmanı kaleminde ödenen %10.7'lik bir kVA cezası. 0.96'ya kompanzasyon, tasarımdan 4,611 kVA'yı çıkarır; bu bir adet 2,500 kVA ünite trafo merkezinden fazladır veya kabaca 1.1 milyon USD kurulu 33 kV altyapısına eşittir. Kompanzasyon bir kolaylık değildir; paketteki en ucuz kalemlerden biridir ve sonraki bölümlerin göstereceği gibi aynı zamanda harmonik filtre işlevi görür.

Neden üç adet 40 MVA trafo, iki adet 63 MVA üniteden daha iyidir — ve neden iki adet 50 MVA ünite başarısız olur

Tesisin 0.96 güç faktöründe 61,899 kVA'ya ihtiyacı vardır; kompanzasyonu sonraya bırakırsanız 66,510 kVA. Her gerilim olayında 38,000 USD ürün kaybeden bir tesis için yedeklilik kuralı, yedekliliğin en ucuza geldiği seviyede N+1'dir; bu da 60 MW'lık bir yük için 0.4 kV panosu değil, 132 kV girişidir. Seçenekleri bu temelde değerlendirdiğinizde cevap, capex tablosunun ilk bakışta önerdiği cevap değildir.

SeçenekKurulu MVAHer birinin normal yüklenmesiBir ünite devre dışıyken yüklenmeSonuç
2 × 50 MVA100%61.9%123.8Başarısız: tesisi taşıyamaz
2 × 63 MVA126%49.1%98.3Plaka değeri içinde, marj dışında
3 × 40 MVA120%51.6%77.4%22.6 marjla N+1
3 × 50 MVA150%41.3%61.9Çalışır, %30 daha fazla demir ve bakır

İki adet 63 MVA ünite, 61.899 kVA'lık bir yük için 126 MVA'nın %49 ortalama yükleme anlamına gelmesi ve iki adet 63 MVA 132 kV ünitenin fiyatının (her biri 750.000–875.000 USD, FOB Çin) üç adet 40 MVA ünitenin (her biri 520.000–610.000 USD) fiyatının %6'sı içinde kalması nedeniyle verimli görünür. Tuzak, arıza durumudur: bir ünite devre dışı kaldığında, kalan ünite tüm tesisi nominal plakanın %98,3'ünde taşır; bu yalnızca 20 °C ortam sıcaklığında ve kusursuz bir soğutma sistemiyle kabul edilebilir. 40 °C ortam sıcaklığında, IEC 60076-7 yükleme kılavuzu ve ömür kaybı eğrisi, yaklaşık %95'in üzerinde sürekli çalışmayı yalıtım ömrünü tüketen bir karar haline getirir ve ortalama 47.570 kW çalışan bir tesisin, dokunamayacağı kuru odadan başka atabilecek yükü yoktur. Üç adet 40 MVA ünite aynı arıza durumunda %77,4 sağlar; bu da sıcak bir güne, bir hat kalkışına ve formasyon partisi sırasında sürücülerin çektiği %8 aşırı yüke yer bırakır. Üç ünite kalıcı olarak paralel çalıştığından, paralel çalışma kılavuzundaki empedans ve oran eşleştirme kuralları geçerlidir: sirkülasyon akımını %3'ün altında tutan şey %12 ±%7,5 ve %0,25'lik oran toleransıdır.

Üç ikincil fayda vardır. Kısa devre yükü yönetilebilir kalır: %12 empedanslı bir 40 MVA ünite 33 kV'ta 5.830 A katkı sağlar; bu nedenle paralel üç ünite artı 4.000 A motor katkısı, 33 kV barayı yaklaşık 21,5 kA'ya getirir — 31,5 kA şalt ekipmanının rahatça içinde; oysa her biri 9.190 A olan iki adet 63 MVA ünite 40 kA'lik bir pano gerektirirdi. Bu amperlerin arkasındaki yöntem üç adımlı kısa devre hesaplamasında yer alır. Enerjilendirme aşamalıdır: devreye alma sırasında iki ünite ilk iki elektrot hattını ve kuru odayı beslerken üçüncü ünite üçüncü hatla birlikte gelir; böylece şebeke bağlantısı tek bir 30 haftalık teslimatla bloke edilmez. Yedek parça envanteri de iki yerine üç özdeş ünite için bir YG buşing seti ve bir OLTC motor sürücüsüdür.

Peki ya 132 kV girişin kendisi? 60 MW'lık bir yük 33 kV'ta beslenebilir ve birçok tesis de böyle yapar. Burada olmamalıdır: 1.083 A'da 33 kV, faz başına dört paralel 630 mm² bakır kablo gerektirir ve bu akımdaki 2 km'lik bir besleyici iletken kaybında 382 kW yakar. Aynı güç 132 kV'ta tek bir 630 mm² devrede 291 A ve 24 kW kayıptır. 358 kW'lık fark yılda 2.864 MWh, 0,07 USD/kWh'ten yaklaşık 200.000 USD eder; bu da tesisin ömrü boyunca 132 kV GIS'in bedelini karşılar ve saha planından bir 33 kV kablo koridorunu kaldırır.

Trafo yüklemesine kaplama hattı değil, neden kuru oda karar verir?

Bir lityum iyon kuru oda 23 ± 2 °C'de ve %1 bağıl nemin altında tutulur; bu da yaklaşık −40 °C'lik bir besleme havası çiy noktası anlamına gelir. Referans tesisimizde bu, her biri 400–630 kW olan 14 besleme havası santraliyle beslenen 30.000 m² kuru odadır. 22.000 kW bağlı yük, 9.400 kW soğutucu, 8.600 kW kurutucu çark rejenerasyonu ve 4.000 kW besleme ve egzoz fanlarına ayrılır. Rejenerasyon ısıtıcıları rezistiftir ve dış koşullardan bağımsız olarak çarkın kurutulması gerektiğinden yıl boyunca tam çıkışta çalışır; soğutucular hem duyulur yükü hem de hava kilitlerinden sızan gizli yükü taşır. Tesisin yükünün kışın normal bir fabrikanınki gibi düşmemesinin nedeni budur: kuru oda Temmuz'da 18.920 kW'tan Ocak'ta yaklaşık 14.800 kW'a iner, %22'lik bir salınım, HVAC nominal plakasının ima ettiği %45 değil.

Elektriksel olarak bu, genel bir endüstriyel trafo merkezi tasarımının gözden kaçırdığı üç gereksinim doğurur. Birincisi, kuru oda atılamaz, bu nedenle iki farklı 33 kV bara bölümünden beslenen kendi 0,4 kV trafo merkezlerine sahiptir — 30 ünite trafo merkezinin sekizi kuru oda hava santrallerine ve soğutuculara hizmet eder ve her çift iki 40 MVA trafoya bölünür, böylece bir trafo arızası nem alma işlemini durdurmaz. İkincisi, hava santralleri sahadaki en büyük tek motor grubudur ve hepsi VFD üzerindedir: 400–630 kW'ta 14 ünite, 6.300 kW bağlı, aç/kapa yerine çiy noktası kontrolüyle rampalama; bu proses için iyi, harmonikler için kötüdür (Bölüm 5). Üçüncüsü, trafoların kendisi çiy noktası zarfının dışında yaşamalıdır. Dökme reçine bir ünite %88 yüklemede 20–25 kW dağıtır; bunlardan otuzu kuru odanın içinde olsa, nem alma sisteminin uzaklaştırması gereken 570 kW ısı eklerdi ve nem alma sistemi zaten tesis yükünün %31,8'idir. Bunları 25 °C'de basınçlandırılmış, filtreli havayla bitişik bir elektrik koridoruna koyun ve yoğuşma önleyici ısıtıcılar belirtin; çünkü 25 °C / %45 RH koridor havasıyla karşılaşan 20 °C'lik bir trafo yüzeyi terleyecektir.

VFD ve doğrultucu harmonikleri filtreyi nasıl belirler ve neden önemli olan tek sayı TDD'dir?

Bu tesisteki doğrusal olmayan yük 16.900 kW'tır: 4.800 kW kaplama kurutucusu ve egzoz fanları, 5.600 kW soğutma kompresörleri, 2.180 kW basınçlı hava, 1.200 kW NMP geri kazanımı ve 3.120 kW formasyon redresörleri; hepsi 6 darbeli ön uçlardır. 33 kV'ta bu, maksimum talep akımı 1.083 A olan bir barada 311 A temel akım demektir. Tipik bir 6 darbeli spektrum — transformer harmonikleri kılavuzunun arkasındaki spektrumlar — uygulandığında, ortak bağlantı noktasındaki akım distorsiyonu şöyle görünür.

MertebeSpektrum (temel akımın %'si)33 kV'taki akımMaksimum talep akımının %'siIEEE 519-2022 limiti
5.22%68 A6.3%7.0%
7.9%28 A2.6%5.0%
11.4%14 A1.3%3.5%
13.3%11 A1.0%3.0%
TDD—76 A7.0%8.0%

Bara kısa devre akımı 21,5 kA'dır, dolayısıyla Isc/IL = 19,9 olup bu, 10–69 kV sistemler için IEEE 519-2022 Tablo 2'nin 20 < Isc/IL < 50 bandına girer: %8,0 TDD, %7,0 beşinci, %5,0 yedinci. Her bir bireysel harmonik geçer ve toplam, bir yüzde puanıyla geçer. Bir puan bir tasarım marjı değildir ve transformatörlerin kendi içinde beşinci ve yedinci harmoniklerin neden olduğu ek sargı kaybı hakkında hiçbir şey söylemez; bir K-faktörü değerinin kapsadığı şey budur — bu, uyumlu bir tesis ile tesis beşinci bir kaplama hattı eklediğinde gelen bir şebeke ceza mektubu arasındaki farktır ve kompanzasyonsuz bir kondansatör bankının yaratacağı rezonansa hiç yer bırakmaz. Tasarım cevabı, 189 Hz'e akort edilmiş %4,7 detuned reaktörlü 4 × 3,15 Mvar kondansatör bankıdır; bu banklar beşinci ve yedinciyi yutar ve aynı zamanda 12,6 Mvar kompanzasyon sağlar. Beşinci harmonik akımı 68 A'dan 24 A'ya ve TDD %7,0'dan %2,2'ye düşer.

Detuning isteğe bağlı değildir. 17,5 kA transformatör arıza katkısı olan 33 kV'luk bir barada düz 12,6 Mvar'lık bir bank, 4,7. harmoniğe yakın rezonansa girer; bu, 5.'ye onu üç veya dört katına yükseltecek kadar yakındır — güç faktörü kompanzasyonu eklemenin harmonik sorununu daha da kötüleştirdiği klasik sonuç. %4,7'lik reaktör rezonans frekansını 5.'nin altına iter ve bankı bir filtreye dönüştürür. Paket tek satın alımda 420.000–520.000 USD'ye mal olur; 13 Mvar düz kondansatör artı 300 A aktif filtre yaklaşık 560.000 USD'ye mal olur ve 33 kV odasında daha fazla yer kaplar.

Her şartnamede ve her kabul testinde THD değil TDD kullanın. THD, ölçüm anındaki temel akımın yüzdesidir, bu nedenle %40 yükte çalışan bir tesis, tam yükteki aynı tesisten daha yüksek THD gösterirken daha az amper enjekte eder. IEEE 519 limitleri, maksimum talep yük akımı olan IL'ye göre ifade edilir; bu nedenle bir tesis hafif yükte %15 THD ölçebilir ve yine de %6 TDD ile uyumlu olabilir. 132 kV PCC'de ve her 33 kV bara bölümünde IEC 61000-4-30'a göre Class A güç kalitesi sayaçları belirtin, 10 dakikalık değerleri kaydedin ve uygunluğu 12 ay boyunca 99. yüzdelik dilime göre değerlendirin — şebekenin sizi denetlerken kullanacağı aynı cihaz ve aynı istatistik.

Neden 100 ms'lik bir gerilim çökmesi aşırı boyutlu bir transformatörden daha pahalıdır?

Kaplama hattı 80 m/dk hızında çalışır ve kaplama kafasından kurutucu çıkışına olan mesafe 1.800 m'dir, bu nedenle bir sürücü arızası 1.800 m ıslak elektrot — yaklaşık 9.000 m² — bırakır ve bu kurtarılamaz. Bu uzunluk için 38.000 USD hücre maliyeti ve 45 dakikalık yeniden başlatma ile tek bir olay, kaybedilen üretim dahil yaklaşık 60.000 USD'ye mal olur. 20 km uzaktaki bir 132 kV hattın üç fazlı bir arızayı 100 ms'de temizlemesi, 33 kV barada %32 artık gerilim bırakır. Kaplama sürücüleri 50 ms boyunca %85'in altında arızaya geçer. Yılda üç olay 180.000 USD'dir.

Transformatör bunu düzeltemez ve bunun nedenini açıkça belirtmek gerekir, çünkü alıcılar sıklıkla gerilim düşümüne karşı bağışıklık bekleyerek “daha sert” bir ünite talep eder. Daha düşük empedanslı bir transformatör, 0,4 kV panosuna daha derin bir çöküntü iletir; daha yüksek empedanslı bir transformatör arıza akımını sınırlar ancak çöküntü derinliğini sınırlamaz. Gerilim düşümü, transformatör üzerinden neredeyse değişmeden iletilen kaynak tarafı bir olaydır. İşe yarayan şey, en ucuzdan başlayan bir önlemler zinciridir: 12 kaplama sürücüsünde DC-bus ride-through ve kinetik tamponlamayı etkinleştirin (ücretsiz, %70'e kadar 0,5 s'lik bir çöküntüyü ve olayların yaklaşık %60'ını kapsar); yüksek değerli NMC elektrotunu kaplayan iki hatta 2,5 MW / 1,5 s'lik bir volan ve karıştırma ile metroloji laboratuvarında 1,5 MVA'lık bir rotatif UPS ekleyin (610.000 USD, yılda 180.000 USD ile 3,4 yıllık geri ödeme); ve ikinci 132 kV kaynağa 33 kV hızlı transferi koruyun; bu, 100 ms'de sürücüler için çok yavaştır ancak kuru odayı ve tesisin geri kalanını korur.

Bir gigafabrika içinde kuru tip yağlı tipi nerede yener — ve nerede yenmez?

Üretim binalarının içinde otuz adet 2.500 kVA 33/0,4 kV dökme reçine kuru tip ünite bulunur ve bu, yağlı tip ile kuru tip karşılaştırmasında belirtilen nedenlerle doğru seçimdir: yağ olmaması, havuzlama olmaması, yağ-su ayırıcı olmaması, sel suyu sistemi olmaması ve proses alanına yangın dayanımlı ayırma olmaması anlamına gelir. F sınıfı yalıtıma ve 100 K sıcaklık artışına sahip bir dökme reçine ünite, 40 °C ortam sıcaklığında anma değerini taşır ve zorlamalı hava ile %125'e ulaşır; bu tam olarak 132 kV'de N+1'e sahip bir tesisin 0,4 kV seviyesinde ihtiyaç duyduğu yedekliliktir. Bunun yerine yağ dolu ünite trafo merkezlerini iç mekâna koymak, oda başına 4 saatlik yangın duvarı, %110 havuzlama ve sel suyu sistemi ekler; 30 trafo merkezi genelinde yalnızca inşaat ve yangından korunma işleri yaklaşık 900.000 USD, ayrıca %10–15 sigorta primi tutar.

Ana transformatörler yağ dolu ve dış mekânda kalır. 40 MVA 132 kV dökme reçine ünite, yağlı tip bir ünitenin fiyatının 2,3–2,8 katı özel sipariş olup çok daha büyük bir ayak izi gerektirir ve 132 kV şebekelerin gerektirdiği OLTC aralığını kaybeder. ONAN/ONAF, 40 °C ortam, 65 K artış belirtin — düşürme hesabı soğutma yöntemleri ve sıcaklık artışı kılavuzunda yer alır — 240 µm'de C4-M boya ve paslanmaz çelik bilgi plakası ve binadan 7,5 m mesafede 2 saatlik yangın duvarı ve %110 yağ tutma çukuru sağlayın.

Seçimin belirgin olmadığı tek yer NMP geri kazanım alanıdır. N-Metil-2-pirrolidon, parlama noktası yaklaşık 91 °C olan yanıcı bir çözücüdür ve geri kazanım odası normalde IEC 60079-10-1 kapsamında Zone 2 olarak sınıflandırılır. Her iki tipte de hiçbir transformatör Zone 2 zarfının içine girmez. Besleyici trafo merkezini 6 m dışarıya, basınçlandırılmış bir elektrik odasıyla yerleştirin ve geri kazanım alanının motorlarını ve enstrümantasyonunu Ex sertifikalı olarak değerlendirin — bu karar, transformatör fiyatından çok kablo güzergâhını etkiler.

132/33 kV spesifikasyonu ne söylemeli? Satır satır veri sayfası

Gigafabrika transformatör anlaşmazlıklarının çoğu, anma değerini belirten ancak görevi belirtmeyen bir veri sayfasına dayanır. Doldurulması gereken alanlar ve yukarıdaki yük çizelgesinden çıkan değerler bunlardır.

ParametreSpesifikasyonBu değerin nedeni
Anma gücü40 MVA ONAN / 50 MVA ONAFÜç üniteli N+1; ONAF, dördüncü ünite olmadan arıza marjı sağlar
Gerilim oranı132 ± 8 × 1.25% / 33 kVŞebeke 132 kV ±10% değişir; 17 OLTC kademesi bunu karşılar
Vektör grubuYNd11Sağlam 33 kV toprak referansı, paralel çalışma için 30° faz kayması
Empedans40 MVA'da 12% ± 7.5%33 kV arıza katkısını ünite başına 5.830 A'da tutar, pano 31,5 kA'da
Soğutma / ortamONAN/ONAF, 40 °C, 65 K sıcaklık artışıFabrika test salonuna göre değil, saha ortamına göre anma değerinde
Yalıtım seviyesi132 kV: LI 650 / AC 275 kV; 33 kV: LI 170 / AC 70 kVIEC 60076-3, GIS ve kablo ile koordineli
KayıplarP0 ≤ 21 kW, Pk ≤ 175 kW (75 °C'de)Garanti edilmiş ve ölçülmüş, “tipik” değil
Gürültü1 m'de ≤ 70 dB(A), serbest alanSınır değeri, konfor tercihi değil
Bağlantı uçları132 kV GIS kablo kutusu; 33 kV kablo kutuları, faz başına 2 × 400 mm²Gelen GIS ve 700 A besleyici akımıyla uyumlu
KorumaDiferansiyel, REF, Buchholz, PRV, WTI/OTI, DGA valfi40 MVA'lık bir varlık için ünite koruması, sigorta değil
TestlerIEC 60076-1'e göre rutin; sıcaklık artışı ve darbe için tip test raporları; PD ≤ 100 pCTip test raporları kardeş üniteye değil, aynı tasarıma ait olmalıdır

Veri sayfasını imzalamadan önce, sevkiyat öncesi muayene kontrol listesine göre gözden geçirin: yukarıdaki her alan fabrikada görünür şekilde kanıtlanmalı, varsayılmamalıdır. %12 empedans bir notu hak ediyor çünkü genellikle alışkanlıkla %10,5 olarak belirlenir. %10,5'te aynı ünite 33 kV'ta 6.660 A katkıda bulunur, paralel üç ünite artı motorlar 24 kA'ya ulaşır ve 33 kV şalt ekipmanının 31,5 kA'dan 40 kA'ya çıkması gerekir — bu adım transformatördeki ekstra bakırdan daha pahalıdır. Diğer yöne, %14'e gitmek arıza yükünü azaltır ancak gerilim regülasyonunu ve yük kaybını artırır; 0,516 yüklemede %12 ile %14 arasındaki yük kaybı farkı ünite başına yaklaşık 12 kW, yani üç ünite genelinde yılda 20.000 USD'dir. Empedans aynı zamanda birlikte yaşayacağınız regülasyonu da belirler, bu nedenle gerilim regülasyonu hesaplaması aynı karara aittir. %12, şalt ekipmanının 31,5 kA'da kaldığı ve yıllık kayıp cezasının hâlâ küçük olduğu noktadır.

Elektrik paketi ne kadara mal olur ve teslim süresi nedir?

Aşağıdaki fiyatlar 2025–2026 teslimatı için FOB Çin fiyatlarıdır ve inşaat işleri, montaj ve şebeke bağlantı ücretini içermez. Bunlar aralıklardır, çünkü 5 bölmeli ve IEC 61850 korumalı bir 132 kV GIS emtia değildir.

KalemMiktarBirim fiyat (USD)Toplam (USD)
132 kV GIS, koruma ve kontrol ile 5 bölme1 lot850.000–1.050.000850.000–1.050.000
40 MVA 132/33 kV YNd11 ONAN/ONAF3520.000–610.0001.560.000–1.830.000
33 kV şalt ekipmanı, 31,5 kA, 26 bölme1 lot1.100.000–1.350.0001.100.000–1.350.000
2.500 kVA 33/0,4 kV dökme reçine Dyn113038.000–46.0001.140.000–1.380.000
12,6 Mvar akort dışı filtre (4 × 3,15 Mvar)1 lot420.000–520.000420.000–520.000
33 kV kablolar ve 0,4 kV busway1 lot1.300.000–1.600.0001.300.000–1.600.000
Güç kalitesi izleme, koruma, SCADA1 lot250.000–350.000250.000–350.000
Toplam elektrik paketi——6.620.000–8.080.000

Bu, tasarım tepe değerinin kW'ı başına 111–136 USD ve yıllık hücre kapasitesinin GWh'ı başına 0,66–0,81 milyon USD'dir — 10 GWh'lik bir hücre fabrikasının inşa maliyeti olan 40–55 milyon USD'nin yaklaşık %15–18'i (sektör deneyimi). Transformatör kayıpları küçük ama gerçek bir kalemdir: %52 ortalama yüklemede üç adet 40 MVA ünite artı %88 yüklemede 30 adet kuru tip ünite yaklaşık 680 kW kayıp, yılda 5.440 MWh ve 0,07 USD/kWh üzerinden 380.000 USD ekler; bu da fabrikanın elektrik faturasının kabaca %1,1'idir. Grade 3 kuru tip üniteler yerine GB 20052 Grade 2 satın almak — sınıflandırma mantığı enerji verimliliği standartları karşılaştırması bölümünde pazarlar arasında karşılaştırılmıştır — bunun 27 kW'ını, yani yılda yaklaşık 15.000 USD'yi geri kazanır; bunun karşılığında 30 ünite için 90.000 USD prim ödenir — bu, yalnızca azalan soğutma yükünü de hesaba katarsanız anlam kazanan altı yıllık bir geri ödeme süresidir.

KalemTeslim süresi (PO'dan itibaren hafta)
132 kV GIS20–24
40 MVA 132/33 kV transformatör24–30 (kritik yol)
33 kV şalt ekipmanı16–20
2.500 kVA kuru tip ünite trafo merkezi8–10
Detuned filtre grupları14–16
Kablolar ve busway10–12
Kurulum ve devreye alma20–24

Transformatör ve GIS kritik yoldur ve hava kargo ücreti ödeyerek bu süre kısaltılamaz: 40 MVA 132 kV'luk bir ünite, çekirdek istifleme, tank imalatı, yağ işleme ve tanık huzurunda yapılması gereken rutin testler dahil 24–30 hafta gerektirir. Bina teslimi 14. ayda ise, satın alma siparişi çelik montajından önce, 6. ayda verilmelidir — ve sipariş verdiğiniz fabrika bir video görüşmesi yerine 12 maddelik fabrika denetimini zaten geçmiş olmalıdır. Bu haftaları belirleyen etkenlerin tam dökümü teslim süresi kılavuzu bölümündedir. Bu, gigafabrika projelerinde en sık görülen zaman planı başarısızlığıdır ve bu bir mühendislik değil, tedarik sorunudur.

Bir gigafabrika beslemesini altı adımda nasıl boyutlandırırsınız?

  1. Yük çizelgesini prosesten oluşturun. Kaplama hattı başına kW, klima santrali başına kW, formasyon rafı başına kW. Asla W/m²'den başlamayın (güç sistemi hesaplayıcıları çizelge doğru olduğunda aritmetiği yapar): bir gigafabrikanın enerji yoğunluğu, küçük kuru odalı bir LFP fabrikası ile büyük kuru odalı bir NMC fabrikası arasında iki kat fark gösterir.
  2. Bölge başına talep faktörlerini, ardından tesis çeşitliliğini uygulayın. Burada: 86.800 kW bağlı yük, bölge faktörlerinden sonra 61.940 kW, 0,96 çeşitlilikten sonra 59.462 kW. Bağlı yük, tepeden %46 daha yüksektir; buna göre boyutlandırma 2–3 milyon USD israf eder.
  3. Gerçek güç faktöründe dönüştürün ve düzeltin. 59.462 kW, 0,894'te 66.510 kVA'dır; 0,96'da 61.899 kVA'dır. Düzeltme 420.000–520.000 USD'ye mal olur ve 4.611 kVA transformatör, kablo ve şalt ekipmanını ortadan kaldırır.
  4. Yedeklilik seviyesini, ardından ünite sayısını seçin. 132 kV'da üç adet 40 MVA üniteyle N+1, arıza marjı ve kısa devre yükü açısından iki adet 63 MVA üniteyi esasen aynı fiyata geride bırakır.
  5. Arıza seviyesini, motor yol vermesini ve gerilim çökmesi dayanımını kontrol edin. 33 kV'da 21,5 kA, 31,5 kA'lik bir panoyu belirler; VFD'li 630 kW klima santralleri %110 akımda yol verir; kaplama tahrikleri 132 kV arıza temizlemesini atlatmak için 0,5 s dayanım gerektirir ve enerjilendirme sırası, ilk hücre kaplanmadan önce sekiz devreye alma testini izlemelidir.
  6. PCC'de harmonik uyumunu, TDD cinsinden, 12 ay boyunca doğrulayın. Filtrelemeden önce %8,0 sınırına karşı %7,0 uyum değil, şanstır. Sınırın yarısının altına filtreleyin ve Class A sayaçlarla izleyin.

En pahalıya mal olan altı spesifikasyon hatası nedir?

  • Bağlı yüke göre boyutlandırma. 59.462 kW yerine 86.800 kW, beş adet 40 MVA trafo, daha büyük bir GIS ve 40 kA'lik bir pano anlamına gelir — tesisin hiçbir zaman çekmediği yaklaşık 2,5 milyon USD'lik kapasite.
  • Üç küçük ünite yerine iki büyük ünite satın almak. Teklifte daha ucuz, ancak bir ünite devre dışıyken %98,3 yüklenme bir yedeklilik şeması değil, bir umuttur.
  • TDD yerine THD belirtmek. %5 THD maddesi tam yükte karşılanır ve aynı tesis tarafından %40 yükte ihlal edilir. Şebeke işletmecisi TDD'yi IL'ye göre ölçer.
  • 40 °C ortam sıcaklığını unutmak. 40 °C'de anma değeri verilen bir 40 MVA ünite, 20 °C'de anma değeri verilen bir üniteyle aynı makine değildir; fark kapasitenin yaklaşık %8'idir ve bu tam olarak N+1 hesaplamasının dayandığı marjdır.
  • Ünite trafo merkezlerini kuru oda içine yerleştirmek. Bir koridordan tasarruf etmek karşılığında 570 kW ek nem alma yükü, yoğuşma yüzeyleri ve bir bakım erişim sorunu.
  • Transformatörleri binadan sonra sipariş etmek. 24–30 hafta bir müzakere pozisyonu değildir. Transformatör sipariş tarihi, enerjilendirme tarihini belirler.

Tesis 10'dan 30 GWh'e genişledikçe neler değişir?

132 kV'de neredeyse hiçbir şey, 33 kV'de ise çok şey. Üç adet 40 MVA ünite, aynı 38 kWh/kWh yoğunluğunda 30 GWh için hâlihazırda N+1 konfigürasyonudur — yük yaklaşık 178 MW'a üç katına çıkar, bu da 40 MVA'lık altı ünite gerektirir; dolayısıyla pratik genişleme, daha büyük bir gövde boyutu satın almak yerine aynı GIS dizilimine üç adet daha özdeş ünite eklemektir. İlk günden itibaren nihai duruma göre boyutlandırılması gereken şey 33 kV şalt odasıdır: 10 GWh'de 26 hücre, 30 GWh'de 60–64 hücreye çıkar ve 26 hücre için inşa edilmiş bir şalt odası, kesinti olmadan genişletilemez. Bina, kablo kanalı ve bara anma değerini (1.250 A) 30 GWh için belirtin, hücreleri 10 GWh için kurun ve %20 yedek hücreyi test prizleriyle enerjili bırakın.

İkinci nihai durum kararı 0,4 kV mimarisidir ve bu, daha küçük ölçekte bir BESS yükseltme trafo kurulumunu yöneten aynı ünite trafo merkezi mantığıdır. 10 GWh'de otuz ünite trafo merkezi, 30 GWh'de 80–90'a çıkar ve sayıyı düşük tutmak için ünite anma değerini 3.150 kVA'ya yükseltme cazibesi doğar. Buna direnin: %6 empedansta 3.150 kVA'lık bir ünite, 0,4 kV panoya 75 kA yükler ve bu da tüm tesiste 100 kA bara kanalı ve daha yüksek anma değerli devre kesicileri zorunlu kılar. 2.500 kVA üniteleri koruyup sayıyı artırmak, 0,4 kV arıza seviyesini 60 kA'de ve bileşen yelpazesini standartta tutar.

Sources / 资料来源

Kaynak: IEC 60076-1:2011 — Güç transformatörleri: Genel.
Kaynak: IEC 60076-2:2011 — Sıvı yalıtımlı transformatörler için sıcaklık artışı.
Kaynak: IEC 60076-3:2013 — Yalıtım seviyeleri, dielektrik testler ve havadaki harici açıklıklar.
Kaynak: IEC 60076-5:2006 — Kısa devreye dayanma kabiliyeti.
Kaynak: IEC 60076-7:2018 — Mineral yağ yalıtımlı güç transformatörleri için yükleme kılavuzu.
Kaynak: IEC 60076-11:2018 — Kuru tip transformatörler.
Kaynak: IEC 62271-200:2021 — 1 kV üzeri ve 52 kV dahil olmak üzere anma gerilimleri için AC metal mahfazalı şalt ve kontrol düzenleri.
Kaynak: IEC 61000-4-30:2015 — Test ve ölçüm teknikleri: güç kalitesi ölçüm yöntemleri, Sınıf A.
Kaynak: IEC 61000-3-6:2008 — OG ve YG güç sistemlerinde bozucu yükler için emisyon limitlerinin değerlendirilmesi.
Kaynak: IEEE 519-2022 — Elektrik güç sistemlerinde harmonik kontrol için önerilen uygulama ve gereklilikler, 120 V–69 kV için Tablo 2 akım distorsiyon limitleri.
Kaynak: IEEE C57.12.00-2021 ve C57.12.90-2021 — Sıvı yalıtımlı transformatörler için genel gereklilikler ve test kodu.
Kaynak: GB 20052-2020 — Üç fazlı dağıtım transformatörleri için minimum izin verilen enerji verimliliği değerleri ve enerji verimliliği sınıfları.
Kaynak: GB/T 1094.11-2022 — Güç transformatörleri: kuru tip transformatörler.
Kaynak: IEC 60079-10-1:2020 — Alanların sınıflandırılması: patlayıcı gaz atmosferleri.
Kaynak: ISO 12944-2:2017 ve ISO 12944-5:2019 — Çelik yapıların korozyon koruması, koroziflik kategorileri ve boya sistemleri.
Kaynak: Sektör deneyimi — lityum iyon hücre fabrikalarında hücre kapasitesinin kWh başına 30–45 kWh elektrik tüketimi, kuru oda elektriğinin fabrika yükünün %25–35'i ve rejeneratif formasyonda %55–70 formasyon enerjisi geri kazanımı, 2019–2026.
Kaynak: Sektör deneyimi — sürücü terminallerinde %20–25 beşinci ve %8–10 yedinci harmonik içeren 6 darbeli VFD harmonik spektrumları ve filtresiz gigafabrika 33 kV baralarında ölçülen %6–9 TDD, 2019–2026.
Kaynak: Sektör deneyimi — transformatör, GIS, şalt ve filtre fiyat aralıkları ve 132 kV sınıfı ekipmanlar için 24–30 hafta teslim süreleri, FOB Çin, 2025–2026.
Kaynak: Sektör deneyimi — kayıp ve gerilim düşümü hesaplamalarında kullanılan kWh başına 0,06–0,09 USD endüstriyel elektrik tarifeleri.
Kaynak: QDTB Mühendislik Ekibi — Güneydoğu Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika'daki batarya hücresi, modül ve paket fabrikaları için yük çizelgeleri, harmonik çalışmaları ve 132/33 kV transformatör spesifikasyonları, 2021–2026.

Konvansiyonel ve Güneş Enerjisi Ekipmanlarının Tek Noktadan Temini

Güç dağıtım sistemi tasarımından güneş enerjisine kadar - transformatörler, şalt cihazları, trafo merkezleri ve güneş enerjisi ekipmanlarının boyutları ve fiyatları tek bir yerde. Tam bir malzeme listesi ve FOB fiyatı almak için hesap makinelerimizi kullanın.