QDTB® Transformatör
🛢️

Petrol ve Gaz Rafinerisi Transformatörü: Bir Proses Ünitesi için Trafo Merkezi Nasıl Boyutlandırılır, Tehlikeli Bölge Sınıflandırması ve Motor Yol Verme Spesifikasyonu Neden Belirler ve Kuru Tip Ne Zaman Yağlı Tipi Yener

Bir rafineri transformatörü, varil başına kVA'dan değil, proses yük listesinden ve bir ünitenin kaybedilmesinin sonuçlarından boyutlandırılır. Bu kılavuz, 132/33/11 kV mimarisini, IEC 60079 ve NEC Madde 500 kapsamındaki tehlikeli bölge sınıflandırmasını, 5-16 MW kompresörlerin motor yol vermesini, VFD harmonik düşürümünü, empedans ve ark parlaması ödünleşimlerini, 2x100% yedekliliği, C5-M korozyonunu ve 20 yıllık kayıp kapitalizasyonunu kapsar.

By QDTB Engineering Team·Updated 2026-10-17
Rafineri TransformatörüPetrokimya Tesisi Güç KaynağıTehlikeli Bölge SınıflandırmasıIEC 60079 Bölge 1 Bölge 2Rafineri Motor ÇalıştırmaVFD Harmonik DüşürmeRafineri OG Trafo MerkeziAPI RP 540 Elektrik Tesisatı

Önce cevap: Bir rafineri veya petrokimya trafosu, kVA-varil başına pratik bir kuraldan değil, proses yük listesinden ve bir proses ünitesinin kaybedilmesinin sonuçlarından boyutlandırılır. Reytinqi gerçekte belirleyen şey, ortalama talebe hiçbir ilgisi olmayan üç şeyin birleşimidir: tesisin geri kalanı çalışırken devreye alınması gereken en büyük kompresör veya pompa motoru, değişken frekanslı sürücülerin trafo üzerinden geri ittiği sinüzoidal olmayan akım miktarı ve trafonun genellikle tehlikeli bölgenin dışında, beslediği yükün ise içinde yer almak zorunda olması. Bu nedenle yetkin bir şartname, proses ünitesi bazında bir yük listesiyle başlar, talep ve çeşitlilik uygular, en büyük motor kalkışındaki gerilim düşümünü kontrol eder, harmonik kayıplar için düşürme uygular ve ancak bundan sonra şalt ekipmanını ve ark-flaş enerjisini sınırları içinde tutan standart bir reytinq ve empedans seçer.

Bir rafineri tek bir yük değildir. Ham petrol distilasyonu, vakum distilasyonu, hidroişlem, reforming, akışkan katalitik kraking, geciktirilmiş koklaştırma, kükürt geri kazanımı, ürün işleme, harmanlama ve tüm sahayı bir arada tutan yardımcı tesislerden oluşan bir proses üniteleri zinciridir ve her ünitenin sürekli çalışan pompalar, büyük kompresörler, ateşli ısıtıcılar, hava soğutucuları ve enstrümantasyondan oluşan kendi karışımı vardır. Bunlara hizmet eden elektrik sistemi, şebeke bağlantı noktasından 0,4 kV motor kontrol merkezlerine kadar kademeler halinde inşa edilir ve bu kademeler arasındaki her sınırda bir trafo bulunur. Yanlış kademeyi boyutlandırmak, bir projenin kendi kompresörünü devreye alamayan 40 MVA'lık bir trafoyla ya da üst akım empedansı kayıp verimliliği için seçildiğinden güvenle işletilemeyen 11 kV'luk bir panoyla sonuçlanmasının yoludur.

Bu kılavuz, bu ekipmanı gerçekten şartname haline getirip satın almak zorunda olan kişiler için yazılmıştır: bir veri sayfası hazırlayan rafineri elektrik mühendisi, tek hat şemasını oluşturan bir EPC yüklenicisi veya aynı görev için üç farklı empedans değeri ve üç farklı soğutma sınıfı teklif eden üç üreticinin tekliflerini karşılaştıran bir satın alma ekibi. Çimento, madencilik ve tuzdan arındırma tesisleri için ekipman boyutlandırırken kullandığımız aynı yöntemi izler; hidrokarbon işlemenin özel kısıtlarına uygulanmış haliyle: patlayıcı atmosferler, çok büyük motorlar, yüksek harmonik içeriği ve planlanmamış bir duruşu karşılayamayacak bir saha. Bunun yerine genel bir endüstriyel dağıtım sistemi boyutlandırıyorsanız, dağıtım sistemi boyutlandırma kılavuzumuzla başlayın ve tehlikeli bölge ile motor kalkış ayrıntıları için buraya geri dönün.

Önemli çıkarımlar

  • Boyutlandırmayı üretim kapasitesinden değil, yük listesinden yapın. Listeyi ünite ünite oluşturun, yedekli pompaları bir kez sayın, %10–20 tasarım marjı ekleyin ve trafoyu isim plakalarının aritmetik toplamına göre değil, en kötü makul motor kalkış durumuna göre boyutlandırın.
  • Tehlikeli bölge sınıflandırması trafoyu taşır, genellikle sertifikasını değiştirmez. Yağ daldırmalı güç trafoları nadiren Ex sertifikalıdır; olağan çözüm, IEC 60079-13 ve API RP 540 kapsamında tasarlanmış, yangın duvarı ve güvenli hava girişi olan tehlikesiz veya basınçlandırılmış bir trafo merkezidir.
  • Trafoyu toplam kVA değil, en büyük motor belirler. Doğrudan hatta (DOL) 5,5× kilitli rotor akımıyla devreye alınan 10 MW'lık bir kompresör, trafo merkezinin geri kalanının toplamından daha fazla reaktif güç çekebilir ve empedans, kalkış yöntemi veya trafo reytinqi değiştirilmedikçe barayı %15 veya daha fazla düşürebilir.
  • VFD yükü, isim plakası yükü değildir. Sürücü yoğunluklu bir rafineri barası, ya K-sınıfı ya da harmonik düşürmeli bir trafo gerektirir ya da sürücü tarafında azaltma yapılmalıdır; çünkü girdap ve kaçak kayıplar harmonik mertebesinin karesiyle artar ve sargı sıcak noktası ortalama sıcaklıktan daha hızlı yükselir.
  • Empedans üç yönlü bir dengedir. Daha yüksek empedans arıza akımını ve ark-flaş enerjisini düşürür ancak gerilim düşümünü, motor kalkışını ve regülasyonu kötüleştirir; 25–40 MVA, 33 kV'luk bir ünitede %7,5–10 olağan uzlaşmadır ve katalogdan seçilmek yerine şalt ekipmanı reytinqine ve en büyük motora göre kontrol edilmelidir.

Bir rafineri trafosu gerçekte neyi besler? Beş kademeli gerilim mimarisi

Dünyadaki neredeyse tüm rafineri ve petrokimya sahaları aynı beş kademeli yapıyı kullanır; sayılar, sahanın IEC'ye mi yoksa Kuzey Amerika uygulamasına mı göre inşa edildiğine bağlı olarak biraz farklılık gösterir. Her sınırdaki trafonun farklı bir görevi vardır ve görevlerin karıştırılması, aşırı boyutlandırmanın en yaygın kaynağıdır.

KademeTipik gerilim (IEC / ABD)Beslediği yüklerTrafo rolü ve tipik boyut
Şebeke bağlantı noktası / ana kabul trafo merkezi132 veya 110 kV / 138 kV (çok büyük entegre tesislerde 220–400 kV) → 33 kV / 34,5 kVTüm tesis ve olası kojenerasyon ihracıİki veya daha fazla güç transformatörü, N-1, yük altında kademe değiştirici, ONAF veya ODAF soğutma, her biri 40–150 MVA
Tesis dağıtımı33 kV / 34,5 kV ring veya radyal besleyicilerProses alanı trafo merkezleri, uzun kablo hatları, yaklaşık 5 MW üzeri büyük motorlarGenellikle transformasyon yok; şalt, kablolar ve bara görevi
Proses alanı trafo merkezi33 / 34,5 kV → 11 kV, 13,8 kV veya 6,6 kVÜnite trafo merkezleri, OG motorlar, OG VFD'ler, ünite MCC besleyicileriİki transformatörlü ünite trafo merkezi, 10–40 MVA, topraklamaya bağlı olarak Dyn11 veya YNd11
OG/AG dağıtımı11 / 13,8 / 6,6 kV → 0,4 kV, 0,48 kV veya 0,69 kVMotor kontrol merkezleri, aydınlatma, küçük sürücüler, ısı izleme1–2,5 MVA kuru tip veya sızdırmaz yağlı üniteler, genellikle her MCC odası için bir adet
Kontrol ve enstrümantasyon0,4 kV → 230/120 V, ardından DCDCS, SIS, analizörler, yangın ve gaz algılamaKüçük izolasyon transformatörleri ve UPS; trafo tasarım sorununun en küçük parçasıdır, asıl sorun yedekliliktir

Bir rafineriyi normal bir fabrikadan ayıran iki yapısal fark vardır. Birincisi, OG seviyesi genellikle bir motor barasıdır, dağıtım barası değil: 11 kV veya 6,6 kV besleyiciler doğrudan kompresörlere, pompalara ve fanlara gider, bu nedenle trafo vardiya başına birçok kez motor yol verme geçici olaylarına maruz kalır. İkincisi, AG seviyesi proses alanlarına dağılmış düzinelerce küçük trafo merkezine bölünmüştür; her biri, trafonun kendisi pasif ve sızdırmaz bir ekipman olsa bile trafonun uyması gereken bir tehlikeli bölge sınıflandırmasına tabidir.

Aşırı veya eksik boyutlandırma yapmadan bir proses ünitesi için yük listesi nasıl oluşturulur?

Yük listesi, güç değeri için tek savunulabilir temeldir. Bir rafineri yük listesi tesis bazında değil, ünite bazında oluşturulur ve her ünite tüketici tipine göre yapılandırılır: sürekli çalışan pompalar (genellikle yedekli), büyük kompresörler (genellikle yedeksiz), hava soğutucuları, ateşlemeli ısıtıcı yardımcıları, enstrüman havası ve yardımcı yükler. Disiplin yerleştikten sonra yöntem mekaniktir:

  • Her tüketiciyi anma kW'ı, verimi, güç faktörü, görev tipi (sürekli, aralıklı, yedek) ve yol verme yöntemiyle listeleyin. Yaklaşık 1 MW üzeri motorlar için kilitli rotor akımı ve yol verme güç faktörü, anma kW'ı kadar önemlidir.
  • Yedekli pompaları bir kez sayın. Bir görev/yedek çifti, bir çalışan yük artı yol verilen bir yedektir, iki çalışan yük değildir. İkisini birden eklemek, %30 aşırı boyutlandırılmış trafo merkezinin en yaygın tek nedenidir. Yedek ünite, yol verme çalışmaları ve N-1 kontrolü için önemlidir.
  • Ünite başına talep faktörü ve üniteler arası çeşitlilik faktörü uygulayın. Tipik rafineri uygulaması, ünite içinde 0,85–0,95 talep ve üniteler arasında 0,85–0,95 çeşitlilik değerlerine ulaşır, çünkü üniteler nadiren aynı anda zirve yapar; en büyük tek tüketicinin kaybı varsayılmamalıdır, çünkü bir açma tam olarak tasarladığınız durumdur.
  • Tasarım marjı ve yedek kapasite ekleyin. İlk beş yıldaki yük artışı için %10–15, artı gelecekteki darboğaz giderme için kasıtlı bir veya iki yedek besleyici normaldir; %40 toptan yedek normal değildir ve yirmi yıl boyunca kayıp kapitalizasyonuna mal olur.
  • Tasarım güç faktöründe kVA'ya dönüştürün. Rafineriler kompanzasyon öncesi 0,85–0,90 geri güç faktöründe çalışır, motor yol verme sırasında daha düşüktür; güç faktörü düzeltmesi kuruluysa, MCC'de veya OG barasında düzeltin ve yol verme sırasında düzeltmenin devrede olduğunu varsaymayın.

Bir sağlamlık kontrolü olarak, tasarım temeli olarak değil: günlük 100.000 varil kapasiteli bir rafineri tipik olarak 60–100 MW aralığında bir yük çeker ve dönüşüm üniteleri (FCC, koklaştırıcı, hidroişleme) bulunan günlük 200.000 varil kapasiteli bir tesis 150–250 MW mertebesinde çeker. Bu rakamlar yalnızca büyüklük mertebesi kontrolü için endüstri deneyim değerleridir. Hiçbir zaman bir yük listesinin yerini almamalıdır, çünkü aynı işleme kapasitesine sahip iki rafineri, konfigürasyona, hidrojen beslemesine ve tasarımın buhar ile elektrikli tahrik arasında ne kadar kullandığına bağlı olarak elektriksel talepte %40 farklılık gösterebilir.

Proses ünitesiBaskın elektrik yüküTipik ünite talebi (100–150 kbd kapasiteli tesis)Boyutlandırma notu
Ham petrol ve vakum distilasyonuHam petrol besleme pompaları, vakum ejektörleri, hava soğutucuları, tepe kondenserleri8–20 MWBüyük pompalar genellikle buhar türbini ile tahrik edilir; elektrik yükü ham petrol karışımına göre dalgalanabilir
Hidroişlem / hidrokrakingYüksek basınçlı geri döngü kompresörleri, besleme pompaları, geri döngü gaz kompresörleri15–45 MWKompresörler 5–20 MW, sıklıkla VFD veya buhar tahrikli; tesisteki en büyük tek kalkış yükü
Akışkan katalitik krakingAna hava üfleyici, ıslak gaz kompresörü, çamur pompaları20–50 MWHava üfleyici çok büyük bir motordur, genellikle buhar türbini yardımcı tahriki ile birlikte
ReformingGeri döngü kompresörü, besleme pompaları, hava soğutucuları8–25 MWSürekli çalışma; yüksek kullanılabilirlik gereksinimi
Geciktirilmiş koklaştırmaBesleme pompaları, kok tamburu kesme suyu pompaları, üfleyiciler5–15 MWKesikli çevrim yükleri; motor kalkışları her tambur çevriminde tekrarlanır
Yardımcı tesisler ve saha dışı birimlerKazan besleme suyu pompaları, soğutma suyu pompaları, enstrüman havası, flare, tank sahası15–35 MWÇoğunlukla AG ve küçük OG motorlar; çok sayıda küçük trafo

Yukarıdaki yük değerleri orta ölçekli bir rafineri için sektör deneyim aralıklarıdır ve konfigürasyona, iklime ve tahrik seçimine göre büyük ölçüde değişir. Bunları bir yük listesinin büyüklük mertebesini kontrol etmek için kullanın, asla bir yük listesinin yerine koymayın.

Tehlikeli bölge sınıflandırması trafo spesifikasyonunu neden kVA'dan daha fazla değiştirir?

Çünkü trafo neredeyse hiçbir zaman Ex sertifikasını taşıyan ekipman parçası değildir. Bir güç trafosu, normal hizmette ark kontağı bulunmayan, sızdırmaz, yağ dolu veya dökme reçine bloktur ve 10–40 MVA gücünde Ex sertifikalı güç trafoları katalog ürünü olarak esasen mevcut değildir. Sınıflandırmanın gerçekte kontrol ettiği şey trafonun nerede konumlandırılabileceği ve dolayısıyla onu prosesten neyin ayırdığı, hangi yangın korumasına ihtiyaç duyduğu ve kablolarının nasıl girip çıktığıdır.

IEC 60079-10-1 kapsamında yanıcı gaz veya buhar salınımı Bölge 0 (sürekli mevcut), Bölge 1 (normal çalışmada muhtemel) veya Bölge 2 (muhtemel değil ve yalnızca kısa süreli) oluşturur. NEC Madde 500 ve API RP 500 kapsamında eşdeğer kavramlar Sınıf I Bölüm 1 ve Bölüm 2'dir; Madde 505 aynı fiziği Bölgelere eşler ve Madde 506 ile IEC 60079-31 toz serisi yanıcı tozu kapsar. Rafineriler ve petrokimya tesisleri pratikte çoğunlukla Bölge 2 / Bölüm 2 alanıdır; Bölge 1 / Bölüm 1 ise pompa salmastraları, numune alma noktaları, kompresör salmastraları ve açık drenajlar etrafındaki küçük zarflarla sınırlıdır. Bu ayrım ticari açıdan önemlidir: Bölge 2 sınırının 3 metre dışına yerleştirilen bir trafo, içine kurulması gereken bir trafonun maliyetinin yalnızca küçük bir kısmına mal olur.

Kurulum konseptiNerede kullanılırNeyi gerektirirPratik sonuç
Tehlikesiz alanda yağ dolu trafoSaha ana trafo merkezleri, saha sınırındaki ünite trafo merkezleriSınıflandırılmış alana mesafe veya yangın duvarı; yağ tutma; bölge dışına kablo güzergâhıMVA başına en ucuz ve en verimli; proses alanına uzun OG kablo hatları
Tesis içinde yangın ayrımlı, basınçlandırılmış trafo merkezinde yağ dolu trafoOG kablo hatlarının aksi halde aşırı olacağı büyük proses üniteleriIEC 60079-13 uyarınca pozitif basınçlandırma, güvenli hava girişi, gaz algılama, gaz alarmında havalandırmanın otomatik kapatılması, duvar ve kapıların yangın dayanımıYaygın rafineri çözümü; maliyete trafo değil binanın sermaye maliyeti hâkimdir
Basınçlandırılmış elektrik odasında dökme reçine kuru tip trafoProsese bitişik AG/OG ünite trafo merkezleri, MCC odalarıIEC 60076-11 kuru tip, IP koruma sınıfı, yoğuşma önleyici ısıtıcılar, oda basınçlandırmasıYağ yok, yağ tutma yok, daha düşük yangın yükü; yağa göre daha düşük verim ve daha düşük kVA üst sınırı
Bölge içinde Ex sertifikalı ekipmanEnstrümantasyon, küçük güç, aydınlatmaEx d, Ex e, Ex i veya Ex p sertifikası10 MVA'lık bir güç trafosu için gerçekçi bir seçenek değildir

Üç ayrıntı rutin olarak gözden kaçar. Birincisi, soğutma havası girişi sınıflandırılmamış bir alandan gelmelidir; aksi takdirde basınçlandırma konsepti rüzgâr yön değiştirdiği anda çöker; bu durum sıklıkla trafo merkezinin ünitenin rüzgâr üstü yüzüne yerleştirilmesini zorunlu kılar. İkincisi, kablo geçişleri sızdırmaz rakorlar ve basınçlandırılmış bir oda için, basınçlandırma sisteminin gerekli aşırı basıncı koruyabilmesi adına belgelenmiş bir sızıntı oranı gerektirir. Üçüncüsü, yağlı transformatörün kendisi bir yangın kaynağıdır; bu nedenle yangın duvarı, patlama duvarı ve ayırma mesafesi elektrik tasarımının bir parçasıdır, inşaat yüklenicisi için sonradan akla gelen bir husus değildir — API RP 540 ve NFPA 30, transformatör yağını muhafaza edilmesi ve prosesten uzaklaştırılarak tahliye edilmesi gereken yanıcı sıvı envanteri olarak ele alır.

Yağlı, reçine döküm kuru tip veya basınçlandırılmış trafo merkezi: hangisi bir proses ünitesinin içine aittir?

Seçim yalnızca verimlilikle değil, yangın yükü ve ortam koşullarıyla belirlenir. Yağlı üniteler daha verimlidir, MVA başına daha ucuzdur ve 100 MVA'ya kadar ve ötesindeki boyutlarda temin edilebilir; ancak yanıcı sıvı envanteri ve muhafaza gereksinimi getirirler. Reçine döküm kuru tip üniteler yağı ve muhafazayı ortadan kaldırır, eski kuru tiplere göre neme ve toza daha iyi dayanır ve yüke daha yakın kurulabilir; ancak pratikte 11–33 kV'ta ünite başına birkaç MVA ile sınırlıdır, MVA başına daha pahalıdır ve aynı güçte daha düşük verimlidir.

KriterYağlı (IEC 60076-1)Reçine döküm kuru tip (IEC 60076-11)
11–33 kV'ta pratik güç5–100+ MVA0,5–10 MVA, bazen 15 MVA
2 MVA'da verimlilikDaha yüksek; boşta kayıp yaklaşık 1,5–2,5 kWDaha düşük; boşta kayıp tipik olarak %30–50 daha yüksek
Yangın yüküYağ hacmi, yağın %110'una kadar muhafaza, yangın duvarı, su spreyi veya köpükYağ yok; reçine yanıcıdır ancak envanter küçüktür
Tehlikeli alana yakınlıkTehlikesiz bir konum veya yangınla ayrılmış basınçlandırılmış oda gerektirirProsese daha yakın basınçlandırılmış bir odada bulunabilir; yine de ünite olarak Ex sertifikalı değildir
Ortam ve tozDüşürülerek çalıştırıldığında 50 °C'ye dayanıklı; sızdırmaz tank çekirdeği korurSürekli yüksek ortam sıcaklığına duyarlı; temiz, filtreli, basınçlandırılmış hava ve yoğuşma önleyici ısıtıcılar gerektirir
Aşırı yük kapasitesiYüksek termal kütle; kısa süreli aşırı yük rahatça karşılanırDaha düşük termal kütle; aşırı yük kapasitesi reçine sıcak noktasıyla sınırlıdır
Rafineride en iyi kullanımAna giriş, tesis sınırlarındaki ünite trafo merkezleri, büyük VFD beslemeli kompresörlerMCC odaları, proses alanları içindeki AG dağıtım, küçük ünite trafo merkezleri

Gerçek projelerle temas eden karar kuralı: MVA neredeyse yağı oraya koyun, yangın yükünün kabul edilemez olduğu yere kuru tip koyun ve sınıflandırma sınırı yangın ayırma mesafesinin izin verdiğinden daha yakınsa her ikisini de bir duvarın arkasına koyun. Empedans ve kısa devre davranışı dahil olmak üzere elektriksel ödünleşimlerin daha derinlemesine karşılaştırması için yağlı vs kuru tip seçim kılavuzumuza bakın.

Motor yol verme: 10 MW'lık bir kompresör bu transformatör üzerinden doğrudan yoldan kalkabilir mi?

Genellikle hayır ve aritmetik, satın alma siparişinden önce yapılabilecek kadar basittir. %0,97 verim, 0,92 güç faktörü ve anma akımının 5,5 katı kilitli rotor akımına sahip 10 MW, 11 kV'luk bir senkron motor ele alalım. Anma girişi yaklaşık 11,2 MVA ve tam yük akımı yaklaşık 588 A'dır. Yol verme sırasında, 0,2–0,25 civarındaki bir yol verme güç faktöründe yaklaşık 3.235 A çeker; bu da yaklaşık 61,6 MVA'lık bir yol verme görünür gücüdür — kendisini beslemesi beklenen transformatörün anma gücünün beş katından fazla.

Gerilim düşümü doğrudan kaynak gücünden kaynaklanır. Üst akım 25 MVA'lık transformatörün %8 empedansı varsa, 11 kV barasındaki kısa devre kapasitesi 25 / 0,08 = 312 MVA'dır ve yol verme sırasındaki düşüm yaklaşık olarak yol verme MVA'sının (yol verme MVA'sı + kaynak MVA'sı) bölümü, yani 61,6 / (61,6 + 312) = %16,5'tir. Bu, bir MCC barasında genellikle kabul edilen %10'un ötesinde ve motor terminallerinin tolere edeceği %15'e yakındır ve diğer tüm motorlar zaten çalışırken hesaplanmıştır. Çalışma yükünü de ekleyin; "25 MVA'lık transformatörde 10 MW, %40 yüklü demektir, yani sorun yok" diye varsayan bir tesis, devreye almada kompresörün düşük gerilim nedeniyle üst akım kesicisini açtığını keşfeder.

MotorAnma girişiKilitli rotor akımı5,5–6× değerinde kalkış MVA25 MVA, %8 kaynakta gerilim düşümü
2 MW, 6,6 kV2,2 MVA6× = 1.176 A13,4 MVA%4,1
5 MW, 6,6 kV5,6 MVA6× = 2.941 A33,6 MVA%9,7
10 MW, 11 kV11,2 MVA5,5× = 3.235 A61,6 MVA%16,5
16 MW, 11 kV17,9 MVA5,5× = 5.176 A98,6 MVA%24,0

Gerilim düşümleri, kalkış MVA / (kalkış MVA + kaynak kısa devre MVA) olarak hesaplanmıştır; motorun devreye giren tek yük olduğu ve kaynağın %8 empedanslı tek bir 25 MVA transformatör olduğu varsayılmıştır. Gerçek çalışmalar çalışma yükünü, motor katkısını ve kablo empedansını ekler ve elle değil, bir yük akışı ve motor kalkış programında yapılmalıdır.

Bir rafinerinin normalde değerlendirdiği sırayla dört çözüm yolu:

YöntemKalkış akımına etkisiKalkış torkuna etkisiNe zaman doğru cevaptır
Transformatör gücünü artırmak veya empedansı düşürmekGerilim düşümü, kaynak MVA'sındaki artışla yaklaşık olarak azalırDeğişmezBara gerçekten kapasite sıkıntısı çekiyorsa; aynı zamanda en pahalı cevaptır çünkü bedelini boşta kayıp olarak 7/24 ödersiniz
VFD (LCI veya VSI) ile kalkışAkım, anma değerinin yaklaşık %100–110'unda tutulurSıfır hızdan itibaren tam tork mevcutturBüyük kompresörler, sık kalkışlar, proses kontrolü avantajı; harmonik ekler ve bu da transformatör boyutlandırmasına geri yansır
Reaktör veya oto transformatör ile kalkışDoğrudan hattan kalkış akımının %50–65'iGerilimin karesiyle azalır%25–42 torkla hızlanabilen pompalar ve fanlar; ucuzdur, ancak motorun tork marjı olmalıdır
Kondansatör destekli kalkış veya daha düşük LRC'li daha büyük motorÖlçülü azalmaKalkış sırasında güç faktörü iyileşirYalnızca sınır durumlar için; gerçek bir kalkış çalışmasının yerini tutmaz

Tasarımcıları yakalayan ikinci dereceden bir etki vardır: bir VFD'yi besleyen transformatör, motorun kalkış akımına göre değil, harmonik akımına ve sürücünün kendi aşırı yük profiline göre boyutlandırılır. Bir VFD gerilim düşümünü ortadan kaldırır ve bir harmonik sorunu yaratır; transformatör veri sayfasının yansıtması gereken de bu harmonik sorunudur.

Rafineri VFD'leri gerçekte ne kadar harmonik akım üretir ve buna göre nasıl boyutlandırılır?

Rafineriler, dünyadaki en sürücü yoğun endüstriyel tesisler arasındadır; çünkü yükler pompalar ve kompresörlerdir ve enerji tasarrufu hız kontrolündedir. Önlem alınmamış 6 darbeli bir sürücü, ağırlıklı olarak 5. ve 7. harmoniklerin, ardından 11. ve 13. harmoniklerin baskın olduğu, yaklaşık %25–40 toplam harmonik bozulmaya sahip bir akım dalga şekli çeker. 12 darbeli bir sürücü bunu yaklaşık %10–15'e yarıya indirir; aktif ön uç veya aktif filtre ise yaklaşık %3–5'e getirir. Bunlar sektör deneyiminden tipik değerlerdir ve sürücünün DC bağlantısına, kaynak empedansına ve yük noktasına göre değişir.

IEEE 519-2022, tesisin ortak bağlantı noktasında enjekte ettiği bozulmayı sınırlar; güçlü bir bara için tipik olarak %5 toplam talep bozulması ve kısa devre oranı arttıkça sıkılaşan bireysel harmonik sınırları ile. Bu standart şebekeyi korur. Transformatörü korumaz. Transformatör için geçerli standart, eddy akımı ve kaçak kayıpların harmonik mertebesinin karesiyle arttığı gerçeğini ele alan IEEE C57.110'dur: aynı akım için 5. harmonik, temel harmonikteki eddy kaybının 25 katına, 11. harmonik ise 121 katına katkıda bulunur. Sonuç, ortalama sıcaklığın işaret ettiğinden çok daha sıcak çalışan bir sargı sıcak noktası ve %80 yük gibi görünen bir noktada sıcaklık artışı testini geçemeyen bir transformatördür.

Cevabı belirtmenin iki yolu vardır ve doğru olanı satın alanın kim olduğuna bağlıdır:

  • K-faktörü değeri. Sargısı o harmonik spektrumunun girdap kayıpları için tasarlanmış bir K sınıfı transformatör (K-4, K-9, K-13 veya K-20) belirtin. K-4, azınlıkta 6 darbeli sürücülerin bulunduğu bir bara için uygundur; K-13 ise çoğunlukla sürücülerden oluşan bir bara için uygundur. K sınıfı üniteler genellikle kuru tip olup genellikle MVA açısından sınırlıdır.
  • Derating ve kayıp spesifikasyonu. Büyük yağ daldırmalı üniteler için standart tasarımı koruyun, gerçek spektrumdan harmonik kayıp faktörü FHL'yi hesaplayın ve IEEE C57.110'a göre izin verilen akımı derate edin. Uygulamada, azaltma önlemi olmayan 6 darbeli baskın bir bara, yaklaşık 0,8–0,9 izin verilen akım faktörüne ulaşır; bu da temel yük listesinin önerdiğinden %10–25 daha fazla kVA anlamına gelir. Alternatif, sürücü tarafında azaltma önlemidir: %4 hat reaktörü, DC bağlantı şok bobini, 12 darbeli konfigürasyon veya aktif ön uç.

Çift saymayın. Sürücüler aktif ön uçlarla belirtilmişse, transformatördeki harmonik derating büyük ölçüde ortadan kalkar ve transformatör temel akım artı küçük bir marj üzerinden boyutlandırılabilir. Sürücüler düz 6 darbeli ise, derating gerçektir ve veri sayfasında belirtilen bir harmonik spektrum olarak görünmelidir, "yük sürücüler içerir" gibi belirsiz bir not olarak değil. Temel fizik için transformatör harmonikleri kılavuzumuza ve bara kuru tip ise K-faktörü seçim kılavuzumuza bakın.

Bir rafineri transformatörü hangi empedansa sahip olmalıdır?

Empedans aynı anda üç şeyi belirler: alt akım şalt ekipmanının kesmesi gereken arıza akımını, bir teknisyenin maruz kaldığı ark-flaş enerjisini ve prosesin gördüğü gerilim düşümü ile regülasyonu. Yükseltin, şalt ekipmanı daha ucuz ve daha güvenli olur; düşürün, motorlar daha kolay kalkar ve gerilim daha iyi tutunur. 33/11 kV, 25 MVA'lık bir ünitede %7,5–8, 11 kV barayı 16–20 kA aralığına yerleştirdiği için yaygın bir rafineri tercihidir; bu da standart 25 kA şalt ekipmanıyla marjlı olarak eşleşir.

TransformatörEmpedansAG barada kısa devre akımıYorum
20 MVA, 33/11 kV%7,514,0 kADaha düşük düşüm, daha yüksek arıza yükü; daha küçük şalt ekipmanına uygundur
25 MVA, 33/11 kV%8,016,4 kATipik rafineri uzlaşması
40 MVA, 33/11 kV%10,021,0 kABüyük bir üniteyi 25 kA şalt ekipmanı içinde tutar; daha kötü düşüm
40 MVA, 132/33 kV%12,033 kV'da 5,8 kAİletim seviyesi ünite; empedans genellikle şebeke arıza seviyesi gereksinimleriyle belirlenir

İki uyarı. Birincisi, empedansın bir toleransı vardır: IEC 60076-1, ölçülen değerin beyan edilen değerden sapmasına izin verir ve arıza çalışmasını yöneten negatif toleranstır; bu nedenle toleransı belirtin ve hesaplamada alt sınırı kullanın. İkincisi, yüksek empedanslı bir transformatör ark-flaş olay enerjisini azaltır ancak ortadan kaldırmaz; IEEE 1584-2018 hesaplamaları hâlâ her barada yapılmalıdır ve sonuç genellikle 25 kA ile 40 kA pano arasındaki seçimi diğer herhangi bir tek sayıdan daha fazla yönlendirir. Arıza hesaplamasının kendisi üzerinde çalışıyorsanız, kısa devre akımı kılavuzumuz üç adımlı yöntemi ve empedans toleransı tuzağını adım adım açıklar.

Bir rafineri transformatörü gerçekte ne kadar yedekliliğe ihtiyaç duyar?

Cevap, ünitenin kaybedilmesinin sonucuyla belirlenir ve rafineriler buna genellikle üç düzenlemeden biriyle yanıt verir. Seçim, açıkça yapılması gereken bir sermaye maliyeti kararıdır; çünkü birçok FEED paketindeki varsayılan, her yerde 2×%100'dür ve bu hem pahalıdır hem de AG seviyesinde sıklıkla anlamsızdır.

DüzenSize sağladığı avantajTipik kullanımMaliyet etkisi
Otomatik transfer veya bara bağlantısı ile 2 × %100Diğer ünite bakımda veya arızalıyken bir ünitenin tam yükte çalışmasıAna alıcı trafo merkezleri; kritik proses ünite trafo merkezleri; şebeke arayüzüEn yüksek; her iki ünite de %50 yükte çalışır ve her ikisi de boşta kayıp taşır
Normalde açık bara bağlantısı ile 2 × %50Bağlantı kapanana kadar yükün yarısı kaybedilir; aşırı yük kapasitesi transferi karşılarKısa süreli kesintinin tolere edilebildiği ünite trafo merkezleriDaha düşük; bedeli bara bağlantı kesicisi ve aşırı yük değeridir
Bitişik trafo merkezleri arasında N+1Komşu trafo merkezi yükü bağlantı kablosu üzerinden devralırAG MCC odaları, saha dışı alanlar, tank sahalarıEn ucuz; komşuda yedek kapasite ve belgelenmiş bir anahtarlama prosedürü gerektirir
Yedeksiz tek üniteHiçbir şeyKritik olmayan yardımcı tesisler, depo, idari binaEn düşük; yalnızca duruş maliyetinin yedek trafo maliyetinden düşük olduğu yerlerde kabul edilebilir

Yük faktörü, yedeklilik kadar önemlidir. Yılda 8.000 saat boyunca anma değerinin 0,85–0,95'inde çalışan bir rafineri trafosu, 0,6'da çalışan bir dağıtım trafosundan daha hızlı yaşlanır ve Arrhenius ilişkisi, yalıtım ömrü kaybının doğrusal olmadığı anlamına gelir. Yük listesi, ünitenin yılın büyük bölümünde 0,85'in üzerinde kalacağını gösteriyorsa, ya bir standart kademe büyütün ya da sıcak noktanın sınıf içinde kalması için daha düşük bir sıcaklık artışı belirtin. Yük faktörü ve aşırı yük kılavuzumuz termal hesaplamayı ele alır.

Isı, korozyon ve yangın: 50 °C'lik bir kıyı sahasında neler değişir?

Orta Doğu, Batı Afrika veya kıyı Güneydoğu Asya'daki bir rafineri, bir Avrupa veri sayfasının yansıtmadığı üç stres etkenini bir araya getirir: yoğun güneş radyasyonuyla birlikte 45–50 °C ortam sıcaklığı, ISO 12944 C5-M koroziflik sınıfında tuz yüklü hava ve proses yangın tehlikesi. Her biri bir spesifikasyonu değiştirir.

  • Ortam sıcaklığı. Standart anma değerleri, maksimum 40 °C ortam sıcaklığı varsayar. Bunun üzerinde, bir ONAN ünitesi Kelvin başına yaklaşık %1 anma değeri kaybeder; bu nedenle 50 °C'lik bir saha, hava soğutmalı bir üniteyi herhangi bir harmonik düşürmesinden önce yaklaşık %10 düşürür. İkinci bir ONAF kademesi veya daha düşük bir sıcaklık artışı (üst yağ için 60 K yerine 55 K) belirtmek, daha büyük bir radyatör bankı maliyeti karşılığında kapasite geri kazandırır.
  • Güneş radyasyonu. Doğrudan güneş altındaki bir trafo, hava sıcaklığının birkaç derece üzerinde etkin bir ortam sıcaklığı görür; gölgeleme, güneş siperi veya iç mekân yerleşimi bazı tasarımlarda ekstra bir soğutma kademesinden daha değerlidir.
  • Korozyon. C5-M, belgelenmiş bir boya sistemi (tipik olarak çinko açısından zengin bir astar, bir epoksi ara kat ve bir poliüretan son kat, toplam 240–320 µm), paslanmaz çelik veya sıcak daldırma galvanizli bağlantı elemanları ve sızdırmaz kablo kutuları gerektirir. Radyatör kanatçıkları ilk arızalanan şeydir; kalınlıklarını ve kaplamalarını açıkça belirtin.
  • Yangın. Yağ hacminin %110'una göre boyutlandırılmış yağ tutma, prosese doğru bir yangın duvarı veya patlama duvarı, üniteden uzağa drenaj ve ayırma mesafesinin karşılanamadığı yerlerde bir sel veya köpük sistemi. API RP 540 ve NFPA 30 çerçeveyi belirler; son söz yerel otoritedir.
  • Sismik ve nakliye. Sismik bölgelerdeki kıyı sahaları, saha spektrumuna göre tasarlanmış ankraj ve tank takviyesine ihtiyaç duyar ve uzak bir sahaya karayoluyla giden bir trafo, çekirdek sıkıştırmasını tehlikeye atmayan nakliye desteklerine ihtiyaç duyar.

Bunlar isteğe bağlı iyileştirmeler değildir. 48 °C'lik bir kıyı sahası için 40 °C, C3, iç mekân spesifikasyonuna göre sipariş edilen bir trafo, fabrika testlerini geçecek ve hizmette, genellikle dördüncü veya beşinci yılda, radyatör korozyonu veya kimsenin açıklayamadığı sıcak noktayla ilişkili bir DGA eğilimi ile arızalanacaktır.

Bir rafineri trafosu 20 yılda ne kadara mal olur? Kayıp kapitalizasyonu hesabı

Satın alma fiyatı, sürekli çalışan bir trafonun ömür boyu maliyetinin genellikle %25–40'ıdır. Geri kalanı kayıptır. Teklifleri karşılaştırmanın doğru yolu, sahanın kendi enerji maliyetini ve yük profilini kullanarak kayıpları teklif değerlendirmesine kapitalize etmektir.

Yöntem: boşta kaybı (yılda 8.760 saat çalışır) ve yük kaybını (yük faktörünün karesiyle çalışır) alın, enerji fiyatıyla çarpın ve yıllık maliyeti varlık ömrü boyunca iskonto edin. 0,08 USD/kWh, %6 iskonto oranı ve 20 yıllık ömürde, bir kilovat boşta kayıp yaklaşık 8.000 USD değerindedir ve 0,75 yük faktöründe bir kilovat yük kaybı yaklaşık 4.500 USD değerindedir. Bu iki sayı, bir kayıp karşılaştırmasını tek satırda bir teklif düzeltmesine dönüştürür.

KalemTeklif ATeklif BFark
Güç20 MVA, 33/11 kV, Dyn1120 MVA, 33/11 kV, Dyn11—
Boşta kayıp18 kW13 kW−5 kW
75 °C'de yük kaybı110 kW95 kW−15 kW
Kapitalize boşta kayıp144.700 USD104.500 USD−40.200 USD
Kapitalize yük kaybı497.400 USD429.600 USD−67.800 USD
Kapitalize ömür boyu kayıp642.100 USD534.100 USD−108.000 USD

Varsayımlar: 0,08 USD/kWh, yılda 8.760 saat boşta çalışma, 0,75 yük faktörü, %6 iskonto oranı, 20 yıllık ömür. Varsayımları değiştirin, sayılar da değişir; ancak sıralama nadiren değişir. Bu hesaplama bir teklif değerlendirme aracıdır, fiyat listesi değildir.

Bu temelde, satın alma aşamasında 80.000 USD daha ucuz ancak kapitalize kayıpta 108.000 USD daha kötü olan bir teklif, aslında daha pahalı olan transformatördür. Aynı mantık, LV seviyesinde amorf çekirdekli bir ünite ile konvansiyonel grain-oriented ünite arasındaki seçim için de geçerlidir; burada boşta kayıp baskındır çünkü transformatör ömrünün büyük bölümünde boşta bekler — eğer vereceğiniz karar bu ise amorf çekirdek rehberimize bakın.

Veri sayfasında neler yer almalı? Çoğu anlaşmazlığı önleyen kontrol listesi

Rafineri transformatörü anlaşmazlıklarının çoğu işçilikle ilgili değildir; boş bırakılan veya aralık olarak yazılan bir alanla ilgilidir. Veri sayfası aşağıdakilerin her birini açıkça, tek bir değer veya sıkı sınırlandırılmış bir aralıkla içermelidir.

GrupBelirsiz bırakılmaması gereken alanlar
Güç ve gerilimlerAnma gücü (MVA, ONAN ve ONAF), primer ve sekonder gerilimler, anma akımları, frekans, faz sayısı
KademelerYüksüz veya yüklü kademe değiştirici, kademe aralığı ve adımı (örneğin ±8 × 1,25%), anma gerilimi için kademe konumu, OLTC'nin ayrı bölmede olup olmadığı
EmpedansReferans sıcaklıkta beyan edilen değer, tolerans sınıfı ve arıza analizinde kullanılacak değer
Vektör grubu ve topraklamaDyn11, YNd11 veya diğer, nötr çıkışı, topraklama yöntemi (dirençli veya doğrudan), nötr CT oranı
İzolasyonHer sargı için LI/AC seviyeleri, BIL, izolasyon sınıfı, sıcaklık artışı (sargı ve üst yağ)
SoğutmaONAN/ONAF/ODAF kademeleri, fan ve pompa kontrol felsefesi, ortam tasarım sıcaklığı, rakım
KayıplarGarantili boşta ve yük kaybı, tolerans, referans sıcaklık ve kapitalizasyon uygulanıp uygulanmadığı
HarmoniklerK-faktörü veya belirtilen harmonik spektrumu, FHL, düşürülmüş güç ve uygulanan standart (IEEE C57.110)
Muhafaza ve ortamIP koruma sınıfı, korozyon kategorisi (ISO 12944 C5-M), boya sistemi, bağlantı elemanı malzemesi, yoğuşma önleyici ısıtıcılar
DonanımlarBuchholz rölesi, basınç tahliye cihazı, alarm ve açma kontaklı sargı ve yağ sıcaklık göstergeleri, üst ve alt yağ numune alma vanaları, silika jel hava kurutucusu, parafudrlar, klemens kutusu
Tehlikeli bölgeTesisin bölge sınıflandırması, trafo merkezinin basınçlandırılıp basınçlandırılmadığı, hava giriş konumu, gaz algılama arayüzü
TestlerIEC 60076-1'e göre rutin testler, tip testleri (sıcaklık artışı, yıldırım darbesi), özel testler (kısa devre, harmonikler), FAT'a tanıklık, sevkiyat öncesi DGA referans ölçümü
DokümantasyonAna ölçü çizimi, şema, test raporları, O&M kılavuzu, yedek parça listesi, nakliye ve depolama talimatları

İki alan özel dikkat gerektirir çünkü en sık atlanan ve sonradan düzeltilmesi en pahalı olan alanlar bunlardır. Harmonik spektrumu genellikle veri sayfasında hiç yer almaz; bu da üreticinin sinüzoidal yüke göre boyutlandırma yaptığı ve tesisin sıcak nokta sorununu işletme sırasında keşfettiği anlamına gelir. Sıcaklık artışı ise saha ortam sıcaklığı 50 °C olsa bile genellikle standart 60 K üst yağ değerinde bırakılır; bu da ilk aşırı yükten önce tüm termal marjı sessizce tüketir. Bu kontrol listesinin bir talepnameye eklemek üzere tek sayfalık bir sürümünü istiyorsanız, etiket okuma rehberimiz ünite geldikten sonra bu alanların her birinin ne anlama geldiğini açıklar ve sevkiyat öncesi muayene kontrol listemiz fabrika aşamasını kapsar.

En pahalı beş spesifikasyon hatası nedir?

  • Yük listesi yerine üretim kapasitesine göre boyutlandırma. Bu, ya %30 fazla büyük (yirmi yıl boyunca kayıp kapitalizasyonu) ya da en büyük motor kalkışı için çok küçük (devreye almada yeniden tasarım) bir anma değeri üretir.
  • En büyük motor kalkışının göz ardı edilmesi. Transformatör her kararlı durum kontrolünü geçer ve günde birkaç kez meydana gelen tek geçici olayda başarısız olur.
  • Harmonik spektrumun veri sayfasından çıkarılması. Sürücü yoğun bir bara, standart bir transformatörü %10–25 oranında düşürür ve arıza modu, garanti tartışması çoktan başladıktan sonra ortaya çıkan yavaş bir termal arızadır.
  • 48–50 °C'lik bir saha için standart 40 °C ortam sıcaklığının belirtilmesi. Ünite kağıt üzerinde uyumludur ve pratikte kısa ömürlüdür; çözüm daha düşük sıcaklık artışı veya ek bir soğutma kademesidir ve teklif aşamasında neredeyse bedavadır.
  • Tehlikeli bölge sınıflandırmasının inşaat veya enstrümantasyon sorunu olarak ele alınması. Transformatör konumu, yangın duvarı, basınçlandırma ve kablo sızdırmazlığı tamamen elektrik tasarım kararlarıdır ve yerleşim planı dondurulduktan sonra bir trafo merkezinin taşınması bir program felaketidir.

Mühendislerin en sık sorduğu sorulara kısa yanıtlar

Yağlı bir transformatör Zone 2'ye kurulabilir mi?

Normal anlamda sertifikalı bir ürün olarak kurulamaz. Pratik yol, onu tehlikesiz bir alana veya IEC 60079-13 kapsamında güvenli bir alandan hava ile basınçlandırılmış, alarm durumunda havalandırmayı ve transformatörü devre dışı bırakan gaz algılamalı yangından ayrılmış bir odaya yerleştirmektir. Sertifikasyon transformatöre değil, kurulum konseptine aittir.

Bir proses ünitesi için 2×100% trafo merkezi her zaman doğru yanıt mıdır?

Hayır. Ünitenin kaybının sonucu bir tesis duruşu, alevlenmeyle sonuçlanan acil kapatma veya bir güvenlik olayı olduğunda doğrudur. Yardımcı tesisler ve saha dışı alanlar için, bara bağlantılı veya komşu bir trafo merkezine N+1 bağlantılı 2×50% genellikle sermayenin daha iyi kullanımıdır. Bunu açıkça kararlaştırın ve nedenini kaydedin, çünkü bir FEED paketindeki varsayılan yanıt çoğu zaman alışkanlıkla 2×100% olur.

Transformatörün ne kadar yedek kapasitesi olmalıdır?

Yük artışı için %10–15 artı kasıtlı bir yedek besleyici normal uygulamadır; %40 genel yedek değildir. Doğru kontrol bir yüzde değil, beş yıllık ve on yıllık yükte, on yıllık senaryoda en büyük motor kalkışı dahil olmak üzere bir yük akışı çalışmasıdır. Rafineri darboğaz giderme gerçektir, ancak yirmi yıl boyunca kullanılmayan demir taşımanın maliyeti de gerçektir.

Daha yüksek empedanslı bir transformatör güvenliği artırır mı?

Arıza akımını ve dolayısıyla ark parlaması olay enerjisini azaltır, bu gerçek bir güvenlik faydasıdır, ancak aynı zamanda gerilim düşümünü ve motor kalkışını kötüleştirir ve regülasyonu artırır. Doğru yaklaşım, şalt ekipmanını anma değeri içinde ve ark parlaması enerjisini sahanın KKD politikası içinde tutan empedansı seçmek, ardından en büyük motor kalkışını bu empedansta doğrulamaktır. Bu bir sistem optimizasyonudur, tek sayılı bir seçim değildir.

Sources / 资料来源

Kaynak: IEC 60076-1, Güç transformatörleri — Genel.
Kaynak: IEC 60076-2, Sıvı yalıtımlı transformatörler için sıcaklık artışı.
Kaynak: IEC 60076-3, Yalıtım seviyeleri, dielektrik testler ve havadaki harici açıklıklar.
Kaynak: IEC 60076-5, Kısa devreye dayanma kabiliyeti.
Kaynak: IEC 60076-7, Yağ yalıtımlı güç transformatörleri için yükleme kılavuzu.
Kaynak: IEC 60076-11, Kuru tip transformatörler.
Kaynak: IEC 60079-10-1, Alanların sınıflandırılması — Patlayıcı gaz atmosferleri.
Kaynak: IEC 60079-13, Basınçlandırılmış oda “p” ve yapay havalandırmalı oda “v” ile ekipman koruması.
Kaynak: IEC 60079-14, Elektrik tesisatlarının tasarımı, seçimi ve montajı.
Kaynak: IEEE C57.12.00, Sıvı yalıtımlı dağıtım, güç ve regülasyon transformatörleri için genel gereksinimler.
Kaynak: IEEE C57.110, Sinüzoidal olmayan yük akımları beslenirken transformatör kapasitesinin belirlenmesi için önerilen uygulama.
Kaynak: IEEE 519-2022, Elektrik güç sistemlerinde harmonik kontrolü için önerilen uygulama ve gereksinimler.
Kaynak: IEEE 1584-2018, Ark parlaması tehlike hesaplamalarının yapılması için kılavuz.
Kaynak: IEEE 399, Endüstriyel ve ticari güç sistemleri analizi için önerilen uygulama.
Kaynak: API RP 540, Petrol işleme tesislerinde elektrik tesisatları.
Kaynak: API RP 505, Zone 0, Zone 1 ve Zone 2 olarak sınıflandırılan petrol tesislerinde elektrik tesisatları için konumların sınıflandırılması.
Kaynak: API RP 500, Petrol tesislerinde elektrik tesisatları için konumların sınıflandırılması.
Kaynak: NFPA 70 (Ulusal Elektrik Kodu), Madde 450, 500 ve 505.
Kaynak: NFPA 30, Yanıcı ve parlayıcı sıvılar kodu.
Kaynak: ISO 12944, Çelik yapıların koruyucu boya sistemleriyle korozyon koruması.
Kaynak: GB/T 6451, Yağ yalıtımlı güç transformatörleri için teknik parametreler ve gereksinimler.
Kaynak: GB 20052, Güç transformatörleri için minimum izin verilen enerji verimliliği değerleri ve enerji verimliliği sınıfları.
Kaynak: QDTB mühendislik deneyimi — rafineri trafo merkezi boyutlandırması, motor yol verme ve harmonik düşürme uygulaması, sektör deneyim değerleri.

Bir rafineri veya petrokimya trafo merkezi için teklif hazırlıyorsanız, karşılaştırılabilir bir teklife ulaşmanın en hızlı yolu yük listesini, tek hat şemasını, tehlikeli alan çizimini ve ortam ile korozyon verilerini birlikte göndermektir. Mühendislik ekibimiz bunları tek seferde boyutlandırılmış bir transformatör şartnamesine ve gösterge niteliğinde bir bütçeye dönüştürebilir; ayrıca herhangi bir tedarikçiyle görüşmeden önce arıza seviyesini, gerilim düşümünü ve kayıp kapitalizasyonunu kontrol etmek için güç sistemi hesaplayıcılarından da başlayabilirsiniz.

Related Articles

🏭

Çimento Fabrikası Transformatörü: Klinker Hattı için OG Dağıtım Sisteminin Boyutlandırılması, Değirmen Kalkış Akımı ve Çimento Tozunun Spesifikasyonu Nasıl Belirlediği ve Enterkonnekte Gücün Tasarımı Ne Zaman Değiştirdiği

Bir çimento fabrikası transformatörü, kVA/ton tablosundan değil, öğütme ve piro-proses yük listesinden ve değirmen kalkış yükünden boyutlandırılır: ton çimento başına yaklaşık 90-110 kWh'lik özgül elektrik tüketimi bölge bölge yük listesine dönüştürülür, talep ve çeşitlilik faktörleri çalışma kVA'sını verir, ardından motor kalkış gerilim düşümü, değirmen ve fan tahriklerinin harmonik yükü ile sıcak ve tozlu fırın tarafı ortamı bu değeri bir veya daha fazla güç kademesi kaydırır. Bu kılavuz, çözümlü bir örnekle altı adımlı yöntemi, değirmen kalkış yöntemi tercihini (DOL, bilezikli, yumuşak yol verici, VFD), harmonik ve K-faktörü spesifikasyonunu, çimento tozuna yönelik mahfaza, IP sınıfı ve kaçak akım mesafesini, konuma göre kuru tip ile yağlı tip seçimini, şebeke ile öz tüketim gücü ve atık ısı geri kazanımını, tam bir RFQ parametre tablosunu, üniteyi kanıtlayan testleri, maliyet etkenlerini, yıllık fırın duruşu etrafında 25 yıllık bakım planlamasını ve çimento projelerine paraya mal olan beş spesifikasyon hatasını sunar.

🔥

Elektrik Ark Ocağı Transformatörü: Bir Çelik Ergitme Atölyesi İçin EAF Nasıl Boyutlandırılır, Tasarımı Neden MVA Değil kA Cinsinden Sekonder Akım Belirler ve Ocak Görevi Dağıtım Transformatöründen Nasıl Farklıdır

Bir elektrik ark ocağı transformatörü, kVA/ton tablosundan değil, dökümhanenin enerji ve güç profiline göre boyutlandırılır: ergitme enerjisinin güç açık kalma süresine bölünmesi ortalama ark gücünü belirler, ergime tepe noktası ve ark devresi güç faktörü MVA'yı belirler, kA cinsinden sekonder akımı ise alçak gerilim sargısını, buşingleri, su soğutmalı bara sistemlerini ve soğutmayı belirler. Bu kılavuz, 100 tonluk işlenmiş bir örnekle altı adımlı boyutlandırma yöntemini, 840-480 V kademe aralığını ve sabit akım kademe davranışını, sekonderin neden delta bağlı olduğunu, ark kararlılığı için empedans ve seri reaktör kurallarını, harmonik deratingini ve IEC 61000-3-7 flicker limitlerini (Pst 1.0 / Plt 0.8), kısa devre ve ani akım yükünü, sıcak bir dökümhanede soğutmayı, korumayı ve alıcılar için bir RFQ parametre tablosunu sunar.

💧

Desalinasyon Tesisi Transformatörü: Bir SWRO Tesisi için MV Trafo Merkezi Nasıl Boyutlandırılır, VFD ile Çalıştırılan Yüksek Basınç Pompaları Harmonikleri ve kVA'yı Neden Belirler ve Kıyı Korozyonu Neleri Gerektirir

Bir tuzdan arındırma tesisi transformatörü, kVA-per-m3 kuralına göre değil, RO treninin pompa yüküne ve bir harmonik çalışmasına göre boyutlandırılır: yüksek basınç pompaları yüke hakimdir, VFD doğrultucuları harmonik ve K-faktörü görevini belirler, büyük motorlar kalkış voltaj düşüşünü belirler ve kıyı bölgesi korozyon sınıfını belirler. Altı adımlı SWRO boyutlandırma yöntemini, 33/11 kV mimarisini, IEC 61378-1'e göre konvertör-transformatör spesifikasyonunu, IEEE C57.110 deratingini, N-1 yedekliliğini ve kıyı muhafaza gereksinimlerini öğrenin.

Konvansiyonel ve Güneş Enerjisi Ekipmanlarının Tek Noktadan Temini

Güç dağıtım sistemi tasarımından güneş enerjisine kadar - transformatörler, şalt cihazları, trafo merkezleri ve güneş enerjisi ekipmanlarının boyutları ve fiyatları tek bir yerde. Tam bir malzeme listesi ve FOB fiyatı almak için hesap makinelerimizi kullanın.